Prawo do błędu to nowość. Będzie można się mylić bez ograniczeń
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Stycznia 2020

Od stycznia nowy przywilej. Można się mylić bez konsekwencji

Prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności to całkowicie nowy przywilej, który został przyznany osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. To efekt przepisów, które zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku - informuje “Rzeczpospolita”.

Prawo do błędu - nowy przywilej dla przedsiębiorców

Prawo do błędu to przywilej zapisany w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, której skutkiem były zmiany w 69 aktach prawnych, w tym ustawie Prawo przedsiębiorców. To właśnie w tej ustawie zostało zapisane prawo do błędu - informuje “Rzeczpospolita”.

Jak pisze gazeta, prawo do błędu będzie przysługiwać przedsiębiorcom wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którzy złamią przepisy prawa o wykonywanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy lub znowu po upłynięciu 36 miesięcy od momentu jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Można uniknąć kary

Gdy w takim przypadku rozpocznie się postępowanie mandatowe lub postępowanie w celu nałożenia administracyjnej kary pieniężnej, to przed nałożeniem sankcji odpowiedzialny organ wezwie przedsiębiorcę do usunięcia stwierdzonych naruszeń przepisów i skutków tych naruszeń w ustalonym terminie.

Nie spiesz się z wejściem za kółko. Możesz zapłacić nawet 60 tys. zł grzywnyNie spiesz się z wejściem za kółko. Możesz zapłacić nawet 60 tys. zł grzywnyCzytaj dalej

Osoba, która usunie nieprawidłowości i ich skutki w odpowiednim terminie, nie będzie musiała płacić kary. Odpowiedzialny organ odstąpi od nałożenia kary i sprawa skończy się na pouczeniu albo przedsiębiorca nie będzie podlegać grzywnie za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

Jak podaje “Rz”, prawo do popełnienia błędu nie będzie mogło zostać zastosowane w sytuacji, kiedy na przedsiębiorcę zostanie nałożona grzywna w drodze mandatu karnego za wykroczenie drogowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News