Ceny prądu mogą znowu wzrosnąć
Wikimedia/Koewbac
Autor Radosław Święcki - 10 Maja 2020

Za prąd już płacimy dużo, ale to i tak jeszcze nie wszystko. Musimy przygotować się na wielkie podwyżki

Od początku tego roku polskie gospodarstwa domowe płacą za prąd o ok. 12 proc. więcej. Nie dość, że rząd wycofuje się z zapowiadanych rekompensat, to trzeba się liczyć z kolejnymi podwyżkami.

Ceny prądu wzrosły o 12%

Przypomnijmy, że na początku tego roku kontrolowani przez państwo sprzedawcy - Enea, Energa, PGE i Tauron podnieśli ceny prądu o około 12 proc., co zostało zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Za sto kilowatogodzin odbiorcy Enei, Energi, PGE, Tauronu płacą więcej o odpowiednio: 5,91 zł, 5,90 zł, 5,85 zł, i 5,99 zł wliczając w to podatek VAT.

W grupie taryfowej G11, z której korzystają gospodarstwa domowe – jak podaje za Głównym Urzędem Statystycznym Money.pl - średnie roczne zużycie w 2018 roku wyniosło 2375 kilowatogodzin/Dla takiego zużycia wzrost cen prądu rocznie wynosi około 140 zł w przypadku, jeżeli korzystamy z dostawców z urzędu. Portal podkreśla, że obliczenia te dotyczą jedynie opłaty za sprzedaż, nie uwzględniają natomiast opłat za dystrybucję prądu, które wzrosły o kilka procent.

Po podniesieniu cen prądu rząd zapewniał, że Polacy będą mogli liczyć na rekompensaty. Teraz jednak – z powodu pandemii koronawirusa – politycy formacji sprawującej władzę dają do zrozumienia, że nie jest to takie pewne.

Jedna z grup Polaków narażona na problem z emeryturami. ZUS alarmujeJedna z grup Polaków narażona na problem z emeryturami. ZUS alarmujeCzytaj dalej

- Będziemy musieli sobie odpowiedzieć na to pytanie. Zapowiedź była. Projekt ustawy też. W międzyczasie pojawiła się epidemia, która weryfikuje wiele naszych zamierzeń – powiedział kilka dni temu w „Porannej rozmowie RMF FM” wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, gdy rząd rozpocznie prace nad budżetem na 2021 rok.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niewyobrażalnie tragiczne, na wysypisku śmieci znaleziono zawiniątko. Nie żyje noworodek

Money.pl przypomina, że rekompensaty miały przysługiwać osobom mieszczącym się w pierwszym progu podatkowym, czyli takim, które zarabiają brutto maksymalnie ok. 7 tys. złotych miesięcznie. Projekt ustawy przewidywał cztery stawki ryczałtu, w zależności od zużycia energii. Kwoty na wniosek odbiorców miały być odejmowane od rachunków za prąd w przyszłym roku.

Dzisiaj historyczny moment w dziejach Polski. Wydarzenie, które nigdy wcześniej nie miało miejscaDzisiaj historyczny moment w dziejach Polski. Wydarzenie, które nigdy wcześniej nie miało miejscaCzytaj dalej

Będą kolejne podwyżki?

Rekompensat może zatem nie być, mogą za to nastąpić kolejne podwyżki. Enea, Energa, PGE i Tauron – jak podaje Money.pl – złożyli bowiem do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o nowe plany taryfowe dla gospodarstw domowych. Stało się to jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, w związku z tym, że dotychczasowe stawki PGE i Enei były ważne do końca marca, więc wystąpiły o zatwierdzenie nowych. Nieco inna sytuacja była w przypadku Energi i Tauronu, których taryfy są ważne do końca roku, ale – jak przypomina portal - firmy energetyczne mogą wnioskować o zmianę taryfy zawsze wtedy, gdy uznają to za uzasadnione sytuacją na rynku. Warto podkreślić, że URE może nie zgodzić się na zmianę, zwłaszcza jeśli weźmie pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo wycofania się rządu z przyznania rekompensat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostatnie godziny na przelew i wypłatę gotówki. Za chwilę banki zablokują tę możliwość
  2. Tragiczny wypadek kolejowy. Nie żyje kilkanaście osób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna wiadomość z rana, 23-letni turysta stracił życie. Nie miał żadnych szans, trwają poszukiwania innych
Od dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciOd dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News