BiznesINFO.pl
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Domena publiczna

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

28 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Minister rodziny i polityki społecznej zapowiedziała, kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej. Ustawa o pracy zdalnej jest już w Sejmie. Ekspert wyjaśnia, kiedy pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicowi dziecka do 4 roku życia.

Przepisy regulujące pracę zdalną

Na antenie Polsat News minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że ustawa o pracy zdalnej jest już w Sejmie, wyszła z prac w podkomisji. Minister nie podała konkretnego terminu, kiedy przepisy wejdą w życie. Zapowiedziała jedynie, że wejście w życie przepisów planowane jest w przyszłym roku, podaje PAP.

Zdaniem minister praca zdalna jest potrzebna i zostanie na stałe wpisana do Kodeksu Pracy. Odniosła się również do planowanego wprowadzenia pracy zdalnej dla rodziców dzieci do lat 4. Zwróciła uwagę, że młodzi ludzie szczególnie nastawieni są na elastyczne formy zatrudnienia, co ułatwia im łączenie życia prywatnego z zawodowym. 

Odmowa pracy zdalnej musi być uzasadniona

Sporo emocji budził temat pracy zdalnej dla rodziców dzieci do 4 lat. Zgodnie z projektem pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek takich rodziców o objęcie pracą zdalną. Czy i w jakich sytuacjach pracodawca będzie mógł odmówić? Odpowiedzi udzielił nam dr Rafał R. Wasilewski - radca prawny prowadzący w Szczecinie Kancelarię Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski. 

- Trzeba podkreślić, że tym pracownikom pracodawca jedynie generalnie nie może odmówić wykonywania pracy zdalnej. Ustawa przewiduje jednak w pewnych przypadkach możliwość odmowy nawet takim pracownikom. Otóż pracodawca będzie mógł odmówić wykonywania pracy zdalnej mimo wniosku rodzica wychowującego dziecko do ukończenia 4. roku życia, jeżeli wykonywanie pracy zdalnej nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Przykładowo, osoba pracująca na stanowisku sprzedawcy w sklepie stacjonarnym czy kelnera w restauracji, ze względu na charakter pracy nie będą nadawały się do wykonywania w formule pracy zdalnej. Ważne, że pracodawca przy odmowie pracy zdalnej będzie miał obowiązek podania przyczyn odmowy w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od złożenia przez pracownika wniosku o pracę zdalną - przekazuje redakcji BiznesInfo dr Rafał Wasilewski.

Tagi:

praca zdalna

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >