Za pracę w upał powinny przysługiwać dodatkowe przywileje?
fot. pickpik.com
Autor Komunikaty prasowe - 27 Lutego 2020

Pracodawca będzie miał nowy obowiązek? Za upał dostaniesz dodatkowe wolne

Za pracę w upał powinny przysługiwać dodatkowe przerwy? Są nowe pomysły ze strony związkowców, by przy powyżej 30 stopni Celcjusza w miejscu pracy, wprowadzić rozwiązania mające zmniejszyć uciążliwość wykonywanych obowiązków — informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Praca w wysokich temperaturach

Praca w upał, jak pokazują ostatnie lata, to coraz częstsza sytuacja w której, przyjdzie funkcjonować pracownikom. Dlatego też zdaniem związkowców należy wprowadzić dodatkowy czas wolny dla pracowników trudniących się pracą w wysokiej temperaturze.

- Klimat się zmienia. Praca w wysokiej temperaturze, w trakcie długotrwałych upałów to coraz częstszy problem. Przepisy powinny wskazywać, że w takich sytuacjach zatrudniający muszą podjąć konkretne działania zmniejszające uciążliwość pracy – wskazuje Andrzej Kuchta, członek Rady Sekretariatu Metalowców i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

PILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusaPILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusaCzytaj dalej

Aby zmniejszyć uciążliwość wykonywanych obowiązków w tak wysokiej temperaturze związkowcy chcą, by wprowadzono dodatkowe przerwy lub też skrócono czas pracy w dniu w którym jesteśmy narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Dodatkowe wolne dla niektórych zatrudnionych

Dotyczyłoby to tych pracowników, w których miejscu pracy z przyczyn technicznych nie można obniżyć temperatury w jakiej wykonują swoją pracę. W innych przypadkach pracodawca powinien zapewnić klimatyzację oraz pochłaniacze wilgoci.

- Jednocześnie trzeba przyznać, że propozycja związkowców jest wyważona. Już obowiązujące przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, w tym także z uwagi na temperaturę - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

– Przede wszystkim chodzi o rozwiązania techniczne, np. zapewnienie klimatyzacji lub pochłaniaczy wilgoci. Firma mogłaby też np. wprowadzić dodatkowe przerwy albo skrócić czas pracy, w szczególności w przypadkach, gdy z obiektywnych powodów nie może stosować metod technicznych – wyjaśnia Andrzej Kuchta.

Trzeba też zwrócić uwagę, że rozmowy na temat pracy w niekorzystnych warunkach ze względu na wysokość temperatury rozpoczął Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ „Solidarność”. Jest to branża, która najbardziej może być narażona na pracę w wysokich temperaturach. Względy zdrowotne są tu bardzo poważną przesłanką do zmiany przepisów, bo praca w upale naraża nas bezpośrednio na utratę zdrowia lub życia. Teraz pomysłami związkowców zajmie się Rada Dialogu Społecznego.

– Z drugiej strony dzięki złagodzeniu skutków upałów zmniejszy się ryzyko wypadków przy pracy oraz wzrośnie wydajność zatrudnionych. Ogólny bilans dla pracodawcy będzie więc pozytywny – podsumowuje Andrzej Kuchta.

W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyleW listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyleCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News