praca
pixnio/Bicanski
Autor Radosław Święcki - 26 Lutego 2020

Praca na czarno nie oburza Polaków. Co 6 osoba pracowała bez umowy

Praca na czarno to dla większości Polaków nic zdrożnego - dowodzi tego badanie Ariadna, przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl. Z badania wynika, że blisko 60 proc. respondentów nie potępia takiej formy zarobkowania, a co szósty przyznaje, że zdarzało mu się pracować bez umowy.

Praca bez umowy, jak pokazuje badanie, dotyczyła 16 proc. Polaków. Większość badanych, którzy pracowali w ten sposób, to osoby młode (32 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata i 22 proc. w wieku 25-34 lata). Dla porównania, w grupie wiekowej 45-54 lata odsetek ten wyniósł jedynie 9 proc., a wśród osób powyżej 55 roku życia jedynie 6 proc. Blisko połowa ankietowanych (46 proc.) przyznaje, że zna osobiście przynajmniej jedną osobę, która w ciągu ostatniego roku pracowała na czarno.

Bez umowy - jak pokazuje badanie - nieco częściej pracowali zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (18 proc.) niż Koalicji Obywatelskiej.

Za psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupZa psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupCzytaj dalej

Praca na czarno z akceptacją Polaków

Z badania wynika również, że większość - bo aż 58 proc. Polaków - nie potępia takiej formy zarobkowania. Wśród tej grupy prym wiodą przede wszystkim najmłodsi (aż 81 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata).

Jako główny powód podejmowania pracy „na czarno” Polacy wskazują najczęściej po prostu chęć dorobienia sobie do pensji (28 proc.). W co czwartym przypadku ma to być zachęta ze strony pracodawcy, zaś w co piątym niechęć do utraty prawa do różnego rodzaju zasiłków.

- W Polsce mieliśmy długą tradycję kombinowania wywodzącą się jeszcze z PRL-u. Niepokojący jest jednak fakt, że teraz mamy inne czasy, a tak dużo młodych Polaków przyznaje się do pracy „na czarno” i jeszcze nie widzi w tym nic złego. To utrudnia budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa – komentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 14-18 lutego 2020 roku. Metoda CAWI.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Zasady posiadania zdrowego serca. Warto się ich trzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Koronawirus na kolejnym kontynencie. Reuters: potwierdzony przypadek
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News