alkomat-pixabay-piotrpiotrwojcicki
piotrpiotrwojcicki / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Lutego 2020

W pracy dmuchniesz w balonik. Ministerstwo chce masowo sprawdzać trzeźwość

Praca na podwójnym gazie to spory problem. Niewykluczone, że już niedługo pracodawcy będą mogli sprawdzać trzeźwość pracowników. W programie “Money. To się liczy” wiceminister rodziny Stanisław Szwed opowiedział o planowanych zmianach w Kodeksie Pracy.

Praca a urlop wypoczynkowy

Niedawno związki zawodowe wyszły z propozycją zmiany czasu, jaki powinien przysługiwać na urlop wypoczynkowy. Związkowcy oczekują nawet 35 dni niezależnie od stażu pracy, dla wszystkich pracowników. Ale nie wiadomo na razie, co dalej z projektem. Komisja kodyfikacyjna nie osiągnęła porozumienia w tej sprawie.

ZUS ma złą wiadomość dla Polaków. Część L4 typuje losowoZUS ma złą wiadomość dla Polaków. Część L4 typuje losowoCzytaj dalej

Dołożyliśmy do tej komisji, która była w poprzedniej kadencji partnerem społecznym, licząc na to, że uda się wypracować kompromis, bo przecież to jest i kodeks pracy dla pracowników, i dla pracodawcy. Ale kompromisu nie było. Nie udało się - powiedział w programie “Money. To się liczy” wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

W pracy będziesz dmuchał

Wiceszef resortu stwierdził, że Kodeks pracy nie będzie przygotowywany od nowa, ale będą prace w niektórych obszarach prawa. Prace i konsultacje z partnerami społecznymi mają być prowadzone m.in. nad takimi tematami jak czas pracy i badanie trzeźwości pracowników.

Zarówno pracownicy jak i pracodawcy chcą zmian w zakresie czasu pracy czy w kwestii badania trzeźwości pracowników. Chcemy, by pracodawcy mogli trzeźwość badać, bo to jest problem i żeby było to skuteczne oraz zgodne z przepisami ochrony danych osobowych - powiedział Szwed.

Kiedy wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy?

Kiedy można się spodziewać zmian w tej kwestii? Wiceszef resortu rodziny powiedział, że do tej pory odbyły się dwa spotkania Rady Dialogu Społecznego, a ze względu na powolny proces legislacyjny na wprowadzenie zmian potrzeba co najmniej pół roku.

TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Jak się okazuje, więcej będzie trzeba poświęcić takiemu zagadnieniu, jakim jest czas pracy. - To jest trudniejszy temat, bo to jest temat bardziej skomplikowany. To tutaj myślę też, jeżeli by nam się udało do końca roku wypracować porozumienie, dotyczące zmian, to byłoby dobrze - powiedział na koniec Stanisław Szwed w programie “Money. To się liczy”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Link Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News