Praca w czasach koronakryzysu
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 19 Listopada 2020

Eksperci nie pozostawiają złudzeń, fala zwolnień już płynie w kierunku Polski. Mamy się czego obawiać

Praca w trakcie kryzysów jest prawdziwym towarem deficytowym. Wygląda na to, że i koronakryzys nie obędzie się bez ofiar na rynku pracowniczym. Eksperci zapowiadają falę zwolnień.

Kryzys, a praca. Fala zwolnień może przyjść do Polski

Praca w czasie lockdownu jest na wagę złota, choćby ze względu na zamknięcie wielu branż, zatrudniających setki tysięcy Polaków. Przedsiębiorcy przez długi czas bez działania nie będą w stanie utrzymać etatów, a nie wszystkim pomoże tarcza branżowa. Oberwą także branże nieobjęte lockdownem, choćby reklamodawcy, którzy mogą liczyć na mniej zleceń.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), zatrudnienie w październiku spadło o 1 proc. w ujęcie rok do roku. Względem września wzrosło, ale jedynie o 0,1 proc. Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zwraca uwagę na sektor przedsiębiorstw, w którym co prawda spadek był mniejszy od rynkowych prognoz, ale obecnie dane obejmują jedynie obostrzenia na gastronomię.

Eksperci PIE zapowiadają, że wyniki będą znaczne gorsze pod koniec listopada ze względu na zawieszenie funkcjonowania galerii handlowych. Podkreślili także, że dotychczasowe zmiany były czasowe, gdyż po zniesieniu obostrzeń następowało odbicie w zatrudnieniu.

Wielka niemiecka firma zamyka produkcję w Polsce. Fabryki przeniesie do BangladeszuWielka niemiecka firma zamyka produkcję w Polsce. Fabryki przeniesie do BangladeszuCzytaj dalej

Czy Polacy obawiają się utraty pracy?

Co ciekawe, jak wskazuje PIE Polacy nie obawiają się tak utraty pracy, jak obawiali się w kwietniu. Jak pisze money.pl, analizy poparło badanie Google Trends. Oprócz tego zauważalna jest również mniejsza ilość zawieszeń gospodarczych w listopadzie 2020 roku, względem tego samego okresu w 2019 roku.

Jednocześnie odnotowano niższą liczbę wznowień i to aż o 20-30 proc. Oznacza to, że w okresie przedświątecznym będzie znacznie mniejszy popyt na prace sezonowe. Wygląda więc na to, że znacznie mniej osób będzie mogło sobie dorobić na święta.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
 2. Sławomir Świerzyński przed laty przeżył prywatny dramat. Jego dziecko zostało porwane, opowiedział o wszystkim dla Uwaga! TVN
 3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

- Spodziewamy się, że spadek zatrudnienia w IV kw. dla danych z gospodarki narodowej będzie istotnie głębszy niż w sektorze przedsiębiorstw - mówią analitycy PIE.

Praca, a wynagrodzenia w dobie kryzysu

PIE opierając się na danych GUS, przeanalizowało wysokość wynagrodzeń. Wychodzi na to, że średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstwach wynosiło 5458,88 zł brutto, co jest wzrostem o 4,7 proc. względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Do pielęgniarek chce dołączyć kolejna grupa medyków. Strajk może ostatecznie sparaliżować służbę zdrowiaDo pielęgniarek chce dołączyć kolejna grupa medyków. Strajk może ostatecznie sparaliżować służbę zdrowiaCzytaj dalej

Czy to jednak oznacza, że mimo kryzysu zarabiamy więcej? Warto zauważyć, że obecnie w Polsce galopuje inflacja. Wyższe wynagrodzenia nie oznaczają, że przeciętny pracownik może kupić więcej. Oczywiście nie jest to wiążąca korelacja, a jedynie przypuszczenie.

- W listopadzie wynik będzie niższy z uwagi na wypłatę świadczeń postojowych dla pracowników handlu, rekreacji i kultury oraz gastronomii - mówią eksperci z PIE o wynagrodzeniach.

Eksperci zaznaczają jednocześnie, że osłabienie sytuacji z wynagrodzeniami pracowników będzie znacznie mniejsze niż na wiosnę. Jak pisze money.pl, powodem ma być "sektorowy charakter tarczy", który wspomoże tylko część przedsiębiorstw (przy tym nie zamykając obostrzeniami innej części).

Waloryzacja 2021: Znamy już kwoty podwyżek. Będzie niespodzianka, aż 2136 zł więcej na rękęWaloryzacja 2021: Znamy już kwoty podwyżek. Będzie niespodzianka, aż 2136 zł więcej na rękęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Adam Małysz mocno o koronawirusie. Powiedział, co trzeba zrobić z wszystkimi, co nie wierzą
  7. Najlepsza możliwa surówka z buraków. Są przynajmniej 3 powody, aby ją zjeść
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News