Praca kary
Obraz S. Hermann & F. Richter z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 18 Września 2020

Chora matka z córką zatrudniły się w agencji pracy tymczasowej. Po kilku dniach to one musiały zapłacić 1600 zł

Praca tymczasowa? Lepiej dobrze wczytaj się w swoją umowę. Pewna agencja pracy tymczasowej z Radomia wpisuje w swoje umowy-zlecenia pokaźne kary finansowe za rezygnację z pracy. Z jednej strony jest to ochrona przed pracownikami, którzy rezygnują z dnia na dzień, z drugiej zaś to pułapka dla osób, które muszą z ważnych powodów odejść.

Praca tymczasowa to łatwy sposób na znalezienie szybkiego źródła gotówki. Niestety trzeba uważać i dobrze wczytywać się w umowy, które dostajemy do podpisu od agencji. Boleśnie przekonała się o tym pewna rodzina z Radomia. Zamiast pracy i szybkiego zarobku kobiety zostały ukarane. Czy klauzule zawierające kary są zgodne z prawem? Prawnicy mają wątpliwości. Agencje pracy tłumaczą się tym, że pracownicy porzucają swoje zlecenia z dnia na dzień, a kary mają ich zdyscyplinować. Co jednak z osobami, które faktycznie muszą zrezygnować ze swojego stanowisku ze względu na poważne przyczyny?

Praca tymczasowa, dług długotrwały

Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychEmerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Znaleziono ciała 30-latki i jej 9-letniego syna. Prawda o zdarzeniu okazała się makabryczna
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

O surowości kar za porzucenie pracy tymczasowej przekonała się Pani Monika oraz jej matka. Portal Money przytacza historię rodziny, która zatrudniła się w hucie szkła na stanowiskach pakowaczek za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Los zmusił obie panie do odejścia z pracy. Po dwóch tygodniach mama Pani Moniki poczuła się gorzej, po wizycie u lekarza okazało się, że ma zakrzepicę i powinna natychmiast odejść z pracy. W takiej sytuacja do odejścia z pracy los zmusił również samą Panią Monikę. Musiała się ona bowiem zająć opieką nad mamą oraz swoim bratem.

Obie Panie miały podpisane z agencją pracy tymczasowej umowy-zlecenia na miesiąc. W hucie szkła miały pracować przez cały wrzesień. Gdy z powodów zdrowotnych i rodzinnych pojechały w połowie miesiąca do agencji, aby złożyć wypowiedzenia zostały niemiło zaskoczone. W ich umowach widniał zapis o karach umownych za wcześniejsze zerwanie umowy. Kara opiewała na kwotę aż 800 zł. Money wskazuje, że agencja była bezduszna, a historia choroby nie zrobiła na pracownikach żadnego wrażenia. Dodatkowo pamiętać trzeba, że przy umowach-zlecenia zwolnienie lekarskie nie jest uznawane, jeżeli nie będziemy odprowadzać od umowy dobrowolnych składek chorobowych, co wiąże się z pomniejszeniem wypłaty.

Kobiety skarżą się na swój los. 1600 zł kary to ogromna kwota, która znacznie przekracza możliwości tej rodziny. Pani Monika w rozmowie z portalem Money wskazuje, że agencja pracy tymczasowej w żaden sposób nie chciała polubownie rozwiązać sprawy. Agencja na zarzuty odpowiada swoimi argumentami. Właścicielka pośrednika przyznaje eksperckiemu portalowi, że jest ogromny problem z pracownikami. Przeczytać możemy, że pracownicy odchodzą od swoich zleceń nawet po 2 dniach od podpisania umowy oraz nie oddają strojów pracowniczych.

Sprawę komentują prawnicy. Wskazują oni, że agencja pracy miała pełne prawo stosowania kar umownych, ponieważ polskie prawo pozwala na swobodne kształtowanie umów-zlecenia. Z drugiej jednak strony kobiety nie są w starciu z agencją bez szans. Wykonywały one ściśle określoną prace, w określonym miejscu i czasie, a także podlegały podporządkowaniu. Takie przesłanki wskazują, że możemy mieć do czynienia ze stosunkiem pracy, a taki powinien zostać uregulowany umową o pracę. Jeżeli sąd uzna, że kobiety powinny otrzymać umowę o pracę, wówczas agencja nie będzie miała prawa żądać zapłaty kar.

18 mln zł na nagrody w TVP. Pensje wyższe trzykrotnie18 mln zł na nagrody w TVP. Pensje wyższe trzykrotnieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokaz siły Lecha Poznań. Efektowna wygrana w Lidze Europy
  2. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu
  3. Nie zaszczepisz się, możesz stracić pracę. Pracodawcy z silnym orężem prawnym
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
Zaczął się prawdziwy exodus ze szkół. Nauczyciele tysiącami rzucają pracęZaczął się prawdziwy exodus ze szkół. Nauczyciele tysiącami rzucają pracęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News