Robot
media.defense.gov
Autor Komunikaty prasowe - 11 Listopada 2019

Automatyzacja zaboli przede wszystkim mężczyzn. Powód jest prosty

Praca - jej automatyzacja w przyszłości ma zdominować niektóre branże. Jak się okazuje, to mężczyźni bardziej odczują jej skutki.

Praca i jej automatyzacja

Praca. Z najnowszych analiz wynika, że to mężczyźni w większym stopniu będą odczuwać skutki jej automatyzacji. Wynika to z tego, że w Polsce dotyczyć będzie ona sektorów głównie zdominowanych przez mężczyzn. Jak uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, branżami, w których zajdą największe zmiany w ze względu na postępującą automatyzację pracy będą: przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Przetwórstwo przemysłowe

W sektorze przetwórstwa przemysłowego automatyzacją zagrożona jest nawet połowa miejsc pracy, natomiast w budownictwie szacuje się, że około 48 procent. “Tymczasem w tych branżach dominują mężczyźni, zwłaszcza na stanowiskach, które mogą być łatwo zastąpione przez roboty - informuje portal Money.pl. Z tego względu analitycy twierdzą, że to właśnie płeć męska odczuje największe zmiany. “Eksperci wskazują, że na przykład większość operatorów i monterów maszyn, robotników przemysłowych oraz rzemieślników w kraju to właśnie mężczyźni. A właśnie takie stanowiska są najbardziej zagrożone przez automatyzację” - podaje serwis.

Sektorom zdominowanym przez kobiety nie zagraża automatyzacja

Kobiety przeważają w takich branżach jak ochrona zdrowia, opieka społeczna czy edukacja, a raczej nie zanosi się by sektory te w jakikolwiek sposób dotknęła automatyzacja w najbliższym czasie, jak przewidują eksperci PIE. Dodają oni, że zmiany wynikające z automatyzacji będą dotyczyć najprawdopodobniej wszystkich regionów kraju i różnych grup wiekowych. “Dlatego państwo powinno wprowadzić politykę, która z jednej strony ułatwiłaby przekwalifikowanie się pracownikom, z drugiej niwelowałaby różnice w dostępie do pracy w poszczególnych regionach” - można przeczytać w analizie PIE.

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenEmeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News