Praca
wikimedia.org
Autor Komunikaty prasowe - 7 Października 2019

Jedna branża potrzebuje pracowników jak tlenu. Czekają tysiące miejsc pracy

Praca dostępna na rynku lotniczym, ponieważ rozwija się on bardzo dynamicznie. IATA oszacowała, że w 2037 zostanie obsłużona przez branżę ogromna ilość pasażerów - aż 1,9 mld osób. Sektor największe deficyty odczuwa w sektorze mechaników, pilotów, personelu pokładowego i naziemnego. Niestety, problem ma się nasilić w związku z przechodzeniem na emeryturę dotychczasowej, doświadczonej kadry i oddaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego - ma to wygenerować dla lotnictwa ok. 37 tysięcy nowych miejsc pracy.

Praca na rynku lotniczym czeka

Praca w branży lotniczej dostępna od zaraz, dla pracowników wielu stanowisk. Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, rynek lotniczy rozwija się bardzo szybko. W 2015 roku ilość pasażerów samolotów w Polsce wyniosła 30 milionów, a w poprzednim roku wzrosła aż do 45,7 milionów. Przy takich tendencjach do 2035 roku podróżować drogą lotniczą będzie aż 100 milionów osób. Do sytuacji przyrostu miejsc pracy na rynku lotniczym, odniósł się w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marcin Opaliński, prezes zarządu LS Airport Services i LS Technics.

- W kontekście kadr sytuacja w branży lotniczej jest dużym wyzwaniem. Dynamika przyrostu usług w tym sektorze, wzrastająca liczba przewozów i pasażerów linii lotniczych i przewozów zdecydowanie wykracza poza aktualne możliwości rynku pracy - zacytował portal Plushr.pl.

Skażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychSkażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychCzytaj dalej

Większe zapotrzebowanie na kadry

TOR i Rynek Lotniczy opracowały raport “Zatrudnienie w lotnictwie”, z którego wynika, że wzrost całego rynku koreluje ze zwiększeniem zapotrzebowania na kadry. Opaliński wskazuje na konkretne liczby znajdujące się we wspomnianym zestawieniu.

- Dwucyfrowy wzrost generuje określone potrzeby w kontekście zatrudniania. Tylko w ubiegłym roku zatrudniliśmy 1,1 tys. pracowników. Dla porównania, w 2014 mieliśmy ich w sumie 1,4 tys., a aktualnie ponad 3,5 tys., co oznacza wzrost o 116 procent - mówi prezes zarządu LS Airport Services i LS Technics.

Hitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieHitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieCzytaj dalej

200 nowych pilotów potrzebnych do końca roku

Jak wynika z prognoz Boeinga, do 2038 roku w skali światowej branża lotnicza będzie potrzebować: 804 nowych pilotów, 914 tysięcy członków personelu pokładowego i 769 tysięcy techników lotniczych. Tylko do końca tego roku Polskie Linie Lotnicze LOT mają w planie zatrudnienie około 200 nowych pilotów, których suma wyniesie wówczas 930.

- Odnośnie potrzeb rynku w branży zawsze mówi się o potrzebach dotyczących pilotów, personelu pokładowego czy mechaników lotniczych. Natomiast nikt nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzenie do sektora jednego pilota łączy się z koniecznością zatrudnienia od 3 do 5 pracowników obsługi naziemnej. Dlatego, jeśli w wymiarze globalnym do 2037 roku zapotrzebowanie sięgnie ok. 800 tys. nowych pilotów – to pokazuje też, jakie są potrzeby są w sektorze usług handlingowych - komentuje Opaliński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Panna młoda miała powody, żeby być zła. Podczas ślubu teściowa przekroczyła wszystkie granice

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News