Bieda
unsplash, Mihály Köles
Autor Komunikaty prasowe - 2 Lutego 2020

Bardzo złe wieści z rynku pracy. Co 10 osoba zagrożona biedą

Praca wcale nie gwarantuje, że nie będzie grozić ci ubóstwo. Jak się okazuje, grozi ono jednemu na dziesięciu pracowników w wieku 18 lat lub starszych. Najgorszą sytuację mają osoby, które są zatrudnione okresowo, w niepełnym wymiarze godzin lub na czas określony. Odsetek ludzi zagrożonych biedą jest coraz większy rok do roku.

Praca wcale nie gwarantuje uniknięcie ubóstwa

Praca nie jest gwarantem, że uda się uniknąć ubóstwa. W 2008 r. odsetek ludzi pracujących w Unii Europejskiej, którym groziła bieda wynosił 8,6 proc. Jak podaje Next Gazeta za danymi Money i Eurostatu, w 2018 wzrósł do 9,5 proc.

Tysiące Polek ma problem z 500 plus. Urząd nie chce wypłacać im świadczenia przez mężówTysiące Polek ma problem z 500 plus. Urząd nie chce wypłacać im świadczenia przez mężówCzytaj dalej

Najbardziej zagrożeni ubóstwem są pracownicy zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin - 15,7 proc., a także pracujący na czas określony - 16,2 proc. Porównując, odsetek pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin i zagrożonych ubóstwem wynosi 7,8 proc., natomiast posiadających stałą pracę - 6,1 proc.

Gdzie pracownikom grozi ubóstwo

“Najwyższy odsetek ubogich wśród pracujących odnotowała Rumunia z wynikiem 15,3 proc. Słabo wypadł też Luksemburg (13,5 proc.), Hiszpania (12,9 proc.), Włochy (12,2 proc.), Wielka Brytania (11,3 proc.) oraz Grecja (11 proc.). Polska z wynikiem niecałych 10 proc. w zestawieniu trafiła na ósme miejsce, lekko powyżej średniej unijnej” - podaje Next Gazeta.

Biedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejBiedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejCzytaj dalej

Z kolei najlepiej wiedzie się pracownikom w Finlandii (3,1 proc.), Czechach (3,4 proc.), Irlandii (4,9 proc.), Belgi i Chorwacji (po 5,2 proc.) oraz Dani (5,4 proc.).

Bieda rośnie w Polsce

Z corocznych badań Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce, które opierają się na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych wynika, że bieda w Polsce rośnie. W 2017 roku 4,3 proc. Polaków mierzyło się ze skrajnym ubóstwem, natomiast rok później już 5,4 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News