Błąd w ustawie o PPK
pixabay/apottlh
Autor Kasper Starużyk - 30 Listopada 2019

Jeśli masz powyżej 55 lat, to trafiłeś w prawną lukę. Problemem źle napisana ustawa, a chodzi o twoją emeryturę

W myśl ustawy o PPK każdy pracujący w wieku od 19 do 55 lat będzie automatycznie zapisany w programie, chyba że sam zadecyduje inaczej. Problem pojawił się z osobami w wieku powyżej 55 lat, które miałby do programu przystąpić na własne życzenie. Rzeczywistość jest jednak inna, a mianowicie osoby w wieku 55+ często trafią do programu automatycznie.

Sprawę naświetlił "Dziennik Gazeta Prawna", do którego napisał jeden z czytelników, według którego dobrowolne przystępowanie do programu PPK osób powyżej 55 lat, to tylko mit. Jak wynika jednak z tekstu ustawy o PPK, osoby pomiędzy 55 a 70 rokiem życia mogą dobrowlnie zdecydować się na udział w PPK.

Ustawa o PPK

Osoby do 55. roku życia są zapisywane do PPK automatycznie. W przypadku osób starszych, które nie ukończyły jednak 70 lat, a nadal podejmują pracę zarobkową, pracownicze plany kapitałowe są dobrowolne. Osoby powyżej 70 lat w PPK już jednak nie uczestniczą.

Jak zauważa DGP, które wczytało się w ustawę, osoba w wieku 55-69 lat zostanie automatycznie zapisana do PPK w przypadku, gdy: "zostanie ponownie zatrudniona u tego samego pracodawcy, o ile w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień (ponownego) zatrudnienia była zatrudniona w tym podmiocie łącznie co najmniej trzy miesiące." - pisze gazeta.

Konsekwencje poniesie pracodawca

Jeżeli pracodawca nie zapisze osoby powyżej 55 roku życia do PPK lub nie odbierze od niej deklaracji o wystąpieniu z programu, to będzie on ponosił konsekwencje prawne i fnansowe. Polski Fundusz Rozwoju zajmujący się procesem wdrażania PPK nie tłumaczy sprawy - wynika z dowodów przedstawionych przez DGP.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News