Błąd w ustawie o PPK
pixabay/apottlh
Autor Kasper Starużyk - 30 Listopada 2019

Jeśli masz powyżej 55 lat, to trafiłeś w prawną lukę. Problemem źle napisana ustawa, a chodzi o twoją emeryturę

W myśl ustawy o PPK każdy pracujący w wieku od 19 do 55 lat będzie automatycznie zapisany w programie, chyba że sam zadecyduje inaczej. Problem pojawił się z osobami w wieku powyżej 55 lat, które miałby do programu przystąpić na własne życzenie. Rzeczywistość jest jednak inna, a mianowicie osoby w wieku 55+ często trafią do programu automatycznie.

Sprawę naświetlił "Dziennik Gazeta Prawna", do którego napisał jeden z czytelników, według którego dobrowolne przystępowanie do programu PPK osób powyżej 55 lat, to tylko mit. Jak wynika jednak z tekstu ustawy o PPK, osoby pomiędzy 55 a 70 rokiem życia mogą dobrowlnie zdecydować się na udział w PPK.

Ustawa o PPK

Osoby do 55. roku życia są zapisywane do PPK automatycznie. W przypadku osób starszych, które nie ukończyły jednak 70 lat, a nadal podejmują pracę zarobkową, pracownicze plany kapitałowe są dobrowolne. Osoby powyżej 70 lat w PPK już jednak nie uczestniczą.

Jak zauważa DGP, które wczytało się w ustawę, osoba w wieku 55-69 lat zostanie automatycznie zapisana do PPK w przypadku, gdy: "zostanie ponownie zatrudniona u tego samego pracodawcy, o ile w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień (ponownego) zatrudnienia była zatrudniona w tym podmiocie łącznie co najmniej trzy miesiące." - pisze gazeta.

ZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyCzytaj dalej

Konsekwencje poniesie pracodawca

Jeżeli pracodawca nie zapisze osoby powyżej 55 roku życia do PPK lub nie odbierze od niej deklaracji o wystąpieniu z programu, to będzie on ponosił konsekwencje prawne i fnansowe. Polski Fundusz Rozwoju zajmujący się procesem wdrażania PPK nie tłumaczy sprawy - wynika z dowodów przedstawionych przez DGP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News