PPK na razie się nie sprawdza. Do programu przystąpiła mniej niż połowa uprawnionych
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Listopada 2019

PPK się nie sprawdza. Rząd z nową ofertą dla przyszłych emerytów

PPK nie budzi takiego zainteresowania, jak zakładano. Póki co wiele osób rezygnuje z programu, dlatego Polski Fundusz Rozwoju planuje zmiany w promowaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Na początku do programu wprowadzane są największe przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Stopniowo będą przystępować do niego także mniejsze firmy. Od przyszłego roku do programu mają dołączyć przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób.

PPK nie przekonuje Polaków

Z programu będzie mogło skorzystać łącznie 11,5 mln osób. Przewidywania rządu były takie, że do PPK przystąpi 75 proc., jednak program na razie nie przekonuje Polaków. Niedawno “Gazeta Wyborcza” informowała, że do PPK przystąpiła mniej niż połowa uprawnionych.

Będą zmiany

Póki co program się nie sprawdza, a rząd Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzialność za taki stan rzeczy zrzuca na szefów spółek Skarbu Państwa. Ponadto, wiele największych firm państwowych zrezygnowała z PPK, uruchamiając w jego miejsce Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Money.pl podaje, że w związku z tym planowane są zmiany zasad promowania programu. Kampania promocyjna i informacyjna ma się koncentrować się na pracownikach, a nie na pracodawcach.

ZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyCzytaj dalej

W rozmowie z “Rzeczpospolitą” Paweł Borys, szef PFR stwierdził, że kampania powinna być skierowana zarówno do pracowników, jak i pracodawców i zapowiedział nowe elementy promocyjne “Będziemy pokazywali studium przypadku tych firm, które się fantastycznie zaangażowały i wykorzystały PPK jako element budowy pozytywnego wizerunku firmy, co przełożyło się na wysoką partycypację rzędu 60-80 proc.” - powiedział cytowany przez money.pl szef PFR.

Polski Fundusz Rozwoju chce, aby w ciągu czterech do sześciu lat partycypacja w programie sięgała 50 proc. Paweł Borys zapowiada, że to dopiero początek i stopniowo partycypacja ma wynosić od 60-75 proc. i przekonuje, że do tego będzie potrzebne “dużo pracy i stabilność systemu”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Będzie kolejna obniżka wieku emerytalnego? Zaproponowano poważne zmiany
  2. Nie żyje słynny aktor. Zmarł przed kamerami, miał 35 lat
  3. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News