banknoty polski złoty, PPK
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 15 Sierpnia 2019

Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu

Mowa tutaj o PPK czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jak pokazał sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie Faktu zdecydowana większość Polaków nie wie nawet jak rozszyfrować skrót "PPK" nie mówiąc już o wiedzy dotyczącej rządowego programu. A to właśnie przez ten program miliony Polaków mogą niedługo otrzymywać mniejsze pensje.

PPK, to jeden z pomysłów Mateusza Morawieckiego, który dopracowywał jeszcze za czasów piastowania stanowiska ministra rozwoju. Program w założeniu ma odciążać ZUS i zapewnić pracownikom wyższą (i pewniejszą) emeryturę w przyszłości. Problem polega jednak na tym, że osoby objęte programem będą musiały płacić wyższe składki emerytalne niż w ZUS, a co za tym idzie ilość pieniędzy otrzymywannych na rękę się zmniejszy.

Z badań IBRiS dla Faktu, które opisał InnPoland wynika, że niecałe 10% osób uznaje PPK za dobre rozwiązanie, a mniej więcej tyle samo respondentów ma do programu stosunek negatywny. Kolejne 40% pytanych ma stosunek obojętny do programu i również 40% nie ma w ogóle zdania na temat PPK. Jak twierdzi INNPolnad jest to celowa polityka PiS, bowiem przed wyborami nie chcą wspominać, że obywatele będą po prostu mniej zarabiali.

15 sierpnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wiemy, które sklepy będą otwarte15 sierpnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wiemy, które sklepy będą otwarteCzytaj dalej

Na czym polega PPK

PPK jest czymś w rodzaju dodatkowego filaru emerytalnego. Składki do PPK odprowadzać mają zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Na konto w PPK powinny zatem wpływać: składka powitalna w wysokości 250 zł, dopłata roczna wynosząca 240 zł, składka od pracownika czyli 1,5% wynagrodzenia, dobrowolna składka pracownika o maksymalnyej wysokości 2% wynagrodzenia oraz wpłaty od pracodawcy – obowiązkowe 1,5% wysokości wynagrodzenia i do 2,5 proc. składki dobrowolnej. To w praktyce oznacza, że pensje pracwoników mogą zmniejszyć się o 1,5%.

Członkostwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych można oczywiście zawiesić lecz nie zrezygnować z niego na stałę. Jeśli zdecydujemy się nie uczestniczyć w programie musimy złożyć odpowiedni wniosek, który będzie obowiązywał 4 lata, następnie trzeba będzie go przedłużyć.

Polacy za pracą w niedzielę. 47% chce zniesienia zakazuPolacy za pracą w niedzielę. 47% chce zniesienia zakazuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News