PPK
Unsplash/Sabine Peters
Autor Paulina Musianek - 5 Października 2019

PPK dokona wielkiej rewolucji w systemie emerytalnym. Wielu Polaków może się zdziwić

PPK to program oszczędzania na emeryturę, który może zrobić sporą rewolucję w obecnym systemie. Wiele osób nie jest przekonanych to tego typu rozwiązania. Zdaniem eksperta wynika to z braku zaufania.

PPK. Obiecujący start

PPK, czyli powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami, zbiera coraz większe grono osób, które zaufały temu rozwiązaniu.

- Jesteśmy po trzech miesiącach wdrażania PPK w polskich firmach. W tej chwili mamy 1,6 tys. pracodawców, którzy wdrożyli Pracownicze Plany Kapitałowe – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w programie Money. – Spodziewamy się, że październik będzie tym intensywnym czasem, gdy wiele firm wejdzie do PPK. W tych firmach, które weszły do programu, mamy 60% osób, które chcą PPK i to jest obiecujący start. W Polsce mierzymy się z problemem niskiego progu zaufania do tego typu programów oszczędzania z uwagi na złe doświadczenia. Pracujemy nad tym.

Borys wspomina, że w Wielkiej Brytanii na wstępie wprowadzania tego typu rozwiązania było 55% osób chętnych do przystąpienia do programu. “Jak wiadomo w Polsce mierzymy się z większymi wyzwaniami. Mamy kilka negatywnych doświadczeń i niski poziom zaufania ludzi do tego typu form oszczędzania.” Dodaje jednak, że obecnie w Wielkiej Brytanii jest już 90% osób, które zaufały temu programowi i wyraża nadzieję, że w Polsce będzie podobnie. Jak twierdzi prezes PFR, dzięki PPK “można zgromadzić istotny kapitał i zwiększyć swoje bezpieczeństwo”.

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćSpiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćCzytaj dalej

Pracodawcy mają wątpliwości

Jak wynika z raportu raportu KPMG, jedynie 7% firm uważa, że większość zatrudnionych w ich organizacjach pracowników przystąpi do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co więcej, aż 9 na 10 przedsiębiorców ma w planach wdrożenie tylko minimalnej wersji programu.

"Sześciu na dziesięciu respondentów deklaruje obawy natury organizacyjnej, takie jak m.in. dostosowanie systemów informatycznych organizacji, dostosowanie wewnętrznych regulacji, zapewnienie wewnętrznych zasobów i mechanizmów obsługi programu. Dodatkowo, blisko co czwarta firma uważa, że wyzwaniem będą kwestie prawne, natomiast najmniejsze obawy budzą kwestie podatkowe – zdaniem ponad połowy ankietowanych przedsiębiorców są one najmniej problematycznym obszarem" - napisano w komunikacie prasowym KPMG.

Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientówZadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Teściowa postanowiła zrobić imprezę w domu swojej córki. Gdy jej mąż niespodziewanie się zjawił, zemdlał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News