Pożyczka 5000 zł z haczykiem
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 9 Maja 2020

Możesz dostać od ZUS dodatkowe 5 tys. zł. Uważaj jednak na haczyk

Pożyczka 5000 zł przysługuje osobom prowadzącym małe firmy. Jej autem jest możliwość umorzenia i łączenia z inną pomocą finansową w ramach tarczy antykryzysowej. Jednak ta zachęcająca oferta może przysporzyć również wielu problemów, ponieważ w nowych przepisach pojawiła się luka na niekorzyść pożyczkobiorcy.

Pożyczka 5000 zł ratunkiem w dobie pandemii

Pożyczka 5000 zł to wsparcie finansowe, z którego mogą skorzystać osoby samozatrudnione lub firmy z maksymalnie 10 pracownikami. Warunkami przyznania zapomogi są: zarejestrowanie spółki przed 1 marca 2020 r. i roczny obrót netto poniżej 2 mln euro. Atutem jest brak konieczności udokumentowania utraty dochodów bądź spadku obrotów z powodu pandemii. Ustawodawca umożliwia pobranie pożyczki 5000 zł także tym osobom, które wystąpiły o inne wsparcie finansowe w ramach tarczy antykryzysowej np. świadczenie postojowe czy zwolnienie z płatności składek ZUS.

Pożyczka 5000 zł jest przyznawana jednorazowo na 12 miesięcy, a jej koszt to 137,50 zł (ponieważ odsetki wynoszą 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski). Spłata rozpoczyna się dopiero po 3 miesiącach od przyznania zapomogi – podaje fakt.pl.

Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0Forsal: W nocy Sejm przeforsował przepis warty miliardy zł. Niespodziewanie dołączył go do tarczy 3.0Czytaj dalej

Proste umorzenie pożyczki

Warto pamiętać, że pożyczka 5000 zł może zostać umorzona. W tym celu należy wykazać, że przez 3 miesiące od uzyskania wsparcia nie zmniejszyło się zatrudnienie. W przypadku prowadzenia działalności samodzielnie wystarczy udowodnić, że działalność w dalszym ciągu jest prowadzona. Aby sformalizować umorzenie pożyczki trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek w ciągu 2 tygodni od upływu wspomnianych 3 miesięcy. Można to zrobić na stronie praca.gov.pl lub zanieść wersję papierową do urzędu pracy.

Jednak wszędzie tam, gdzie pożyczamy pieniądze są dodatkowe prawne obwarowania, które mają na celu egzekwowanie bezprawnych praktyk. Dlatego, jeżeli przedsiębiorca zapomni aplikować o umorzenie pożyczki 5000 zł, będzie musiał ją w całości spłacić. Również w przypadku opóźnień w spłacie co najmniej dwóch rat pożyczki, starota wypowiada umowę i zażąda spłaty wraz z odsetkami.

Już za chwilę podjeżdżając na stację możesz się mocno zdziwić. Analitycy radzą: jeśli tankować, to jeszcze teraz.Już za chwilę podjeżdżając na stację możesz się mocno zdziwić. Analitycy radzą: jeśli tankować, to jeszcze teraz.Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Szumowski przyłapany na gorącym uczynku, musiał się tłumaczyć. Daje zły przykład?

Masz długi? Twoja pożyczka może być zagrożona

Najbardziej niebezpieczna sytuacja dotyczy tych przedsiębiorców starających się o pożyczkę 5000 zł, którzy są zadłużeni. Wszystko przez lukę w prawie, zgodnie z którą tarcza antykryzysowa osłania przed zajęciem komorniczym tylko świadczenie postojowe. Dlatego też, gdy pożyczkobiorca ma na koncie niespłacone długi musi być świadomy, że gdy otrzyma 5000 zł, to komornik w każdej chwili ma prawo do ich zajęcia.

Czas oczekiwania na wypłatę pożyczki 5000 zł to 2 dni od podpisania umowy. Urząd pracy ma cztery tygodnie, aby rozpatrzyć wniosek o zapomogę. Pożyczka jest przyznawana na różne cele np. opłacenie składek ZUS czy uregulowanie podatków i czynszu. Tych wydatków nie trzeba poświadczać, a pożyczkobiorca jedynie zaznacza w oświadczeniu, na co przeznaczy zapomogę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiatr uszkodził dźwig. Drabina zwisała kilkadziesiąt metrów nad ziemią
  2. Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Koniec z noszeniem maseczek w każdym miejscu. Niespodziewana decyzja rządu Czech
ZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweZUS będzie prześwietlał przedsiębiorców. Szuka tych, którzy nielegalnie pobrali postojoweCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News