Pożyczka o wartości 5 tys. zł w ramach tarczy antykryzysowej z haczykami
Pixabay
Autor Maria Glinka - 28 Kwietnia 2020

Państwo pożyczy ci 5 tys. złotych. Musisz jednak uważać na kilka haczyków, inaczej sporo stracisz

Pożyczka od państwa na 5 tys. złotych może zachęcać wielu przedsiębiorców. Warto jednak zapoznać się z oficjalnymi zaleceniami resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, aby uchronić się przed utratą możliwości zdobycia środków.

Pożyczka na czas kryzysu

Pożyczka w wysokości 5 tys. to pomoc finansowa, która przysługuje w czasie pandemii mikroprzedsiębiorcom i samozatrudnionym. Jej niepodważalnym atutem jest możliwość całkowitego umorzenia o ile firma udowodni, że działała jeszcze przez 3 miesiące od momentu aplikowania o zapomogę.

Najprostszą metodą zgłoszenia się o dodatkowe środki jest złożenie wniosku online. Można to uczynić za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.

Jednak procedura wzbudziła wiele wątpliwości, które postanowiła rozwiać redakcja Business Insider Polska, bazując na ministerialnych zaleceniach resortu rodziny pracy i polityki społecznej.

Rząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniRząd szykuje nowy podatek. Wiemy, kogo uderzy po kieszeniCzytaj dalej

Skąd wziąć załączniki?

Każdy wniosek o pożyczkę musi być uzupełniony o dwa dokumenty – umowę pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności (w formie pdf) oraz formularz dotyczący pomocy publicznej (Excel).

Nie ma konieczności samodzielnego generowanie takich poświadczeń, ponieważ umowę można pobrać bezpośrednio ze strony praca.gov.pl, a formularze – ze strony urzędów pracy.

Warto szczególnie pamiętać o dołączeniu formularza, ponieważ mimo że stał się elementem samego wniosku, to wysłanie go w odrębnym dokumencie jest w dalszym ciągu wymagane.

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitWP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

Problematyczne podpisy

Najwięcej problemów wzbudziła jednak kwestia podpisów. Niektórzy urzędnicy nie spostrzegli, że Profil Zaufany oferuje usługę podpisu zaufanego w związku z czym nakazywali drukowanie, ręczne podpisywanie, skanowanie oraz konwertowanie dokumentom wszystkim osobom, które zgłaszały się do nich z wątpliwościami.

W trakcie dziesięciu przeprowadzonych rozmów przez redakcję Business Insider Polska z urzędnikami, czterokrotnie usłyszała takie polecenie. Ich zdaniem cyfrowy poświadczenie było możliwy tylko przy użyciu płatnej usługi, jaką jest podpis kwalifikowany.

Nie wszystkie urzędy stosowały tę błędną retorykę. Zalecenie niepodpisywania dokumentów odręcznie wyraźnie zakomunikowała placówka w Krakowie. Wobec powstałego chaosu w końcu i na rządowym portalu biznes.gov.pl. pojawiło się wyjaśnienie.

"Możesz wykorzystać Profil Zaufany do podpisania dowolnego dokumentu elektronicznego podpisem zaufanym. Ten podpis jest integralną częścią twojego Profilu Zaufanego (...) Podpis zaufany, potwierdzony Profilem Zaufanym zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

W celu upewnienia się, co do prawidłowości tej procedury, Business Insider Polska wystosował zapytanie do samego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które potwierdziło brak konieczności odręcznego podpisywania dokumentów.

Tarcza 3.0 uderzy w emerytów i rencistów. Wielu może stracić środki do życia, niewielu jest świadomych swojej sytuacjiTarcza 3.0 uderzy w emerytów i rencistów. Wielu może stracić środki do życia, niewielu jest świadomych swojej sytuacjiCzytaj dalej

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany to bezpłatna metoda, dzięki której można potwierdzić tożsamość obywatela. Jest to alternatywna dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Warunkiem założenia profilu jest posiadanie:

- konta w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (lista na stronie profilu zaufanego, do której link znajduje się na www.gov.pl);

- kwalifikowanego podpisu elektronicznego;

- nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz czytnika umożliwiającego podłączenie go do komputera.

Profil zaufany umożliwia sprawdzenie m.in. ilość punktów karnych, danych w Rejestrze Dowodów Osobistych i PESEL. Jak pokazuje procedura aplikowania o pożyczkę dla przedsiębiorców, profil może także stanowić duże ułatwienie w ubieganiu się o pomoc finansową w tym trudnym czasie pandemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pracownik Kauflandu zakażony koronawirusem. Kilkanaście osób na kwarantannie
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jedyny kontynent, na którym nie ma koronawirusa. Życie się zatrzymało, izolacja jest bardzo ostra
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News