Pożyczki na panele słoneczne pozwolą zaoszczędzić na opłatach?
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News 28.12.2019. n/z Linia energetyczna.
Autor Komunikaty prasowe - 28 Stycznia 2020

Nawet 300 złotych mniej za prąd. Rządowe dopłaty pomogą mieszkańcom bloków

Pożyczka na panele słoneczne sposobem na mniejsze koszty związane z zużyciem energii elektrycznej dla mieszkańców budynków wielorodzinnych — informuje "Gazeta Wyborcza". Oszczędności związane z zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej po okresie spłaty kredytu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska mogłyby sięgnąć nawet 300 złotych rocznie na mieszkańca. Obecnie pilotaż programu "Słoneczne dachy" będzie prowadzony na terenie Wielkopolski. 

Pożyczki na instalacje od rządu

Pożyczki mają być przyznawane dla budynków wielorodzinnych. - Największe korzyści są w stanie osiągnąć mieszkańcy bloków, których zapotrzebowanie na energię jest wysokie. Dlatego spodziewamy się, że pożyczkami zainteresują się głównie spółdzielnie i wspólnoty zarządzające wysokimi budynkami. Nie wykluczamy jednak nikogo, przy mniejszych budynkach opłacalność będzie się różnić w zależności indywidualnej kalkulacji — mówi Jolanta Ratajczak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Słoneczne panele zainstalowane na dachu budynku mają zapewnić prąd w częściach wspólnych takich jak klatka schodowa, ale też zapewnić energię w budynku monitoringowi, wentylacji czy windzie. Kredyt na ich budowę pokrywający 100 proc. kosztów będzie pochodził z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jego oprocentowanie wyniesie zaledwie 2 proc. Zachętą do skorzystania z kredytowania ma być możliwość umorzenie długu w wysokości 10 proc. Wielkość rat ma być rozłożona w taki sposób, aby mieszkańcy nie odczuli kosztu zaciągniętego kredytu w swoich comiesięcznych rachunkach. Po dokonaniu spłaty zobowiązania, mieszkańcy w sposób widoczny zaczęliby oszczędzać na opłatach.

- Na podstawie analizy dla budynków spółdzielni Winogrady w Poznaniu obliczyliśmy, że przy inwestycji w instalacje fotowoltaiczne wartej 2,1 mln zł zwróci się ona po siedmiu latach. W tym czasie spłaty byłyby rozłożone w taki sposób, że miesięcznie mieszkańcy oddawaliby tyle, ile dziś miesięcznie płacą sprzedawcy energii za prąd potrzebny do zasilania części wspólnych. Po tym okresie jeszcze przez co najmniej 18 lat — jako że żywotność mikroinstalacji wynosi ok. 25 lat — oszczędzaliby 300 zł rocznie — wyjaśnia prezes NFOŚ Piotr Woźny.

13. emerytura nie dla każdego równa. Tysiące Polaków otrzyma niższe świadczenie przez jeden prawny kruczek13. emerytura nie dla każdego równa. Tysiące Polaków otrzyma niższe świadczenie przez jeden prawny kruczekCzytaj dalej

Obecnie tylko dla Wielkopolski

NFOŚ w ramach pilotażu ma do wydania 80 mln zł w województwie wielkopolskim. Dodatkowo wielkopolski odział funduszu, może zapewnić kredytowanie inwestycji w efektywność energetyczną, która dodatkowo pozwoli wspólnocie/spółdzielni i mieszkańcom oszczędzać jeszcze więcej.

Wnioski o finansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej można składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu od 1 marca.

Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. 40-letni pacjent wyskoczył ze szpitalnego okna. Wszystko wydarzyło się na oczach pielęgniarki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News