Powtórzenie wyborów bardzo możliwe
biznesinfo.pl
Autor Kamila Jeziorska - 13 Lipca 2020

Ekspert: Pokusa powtórzenia wyborów większa, niż się wydaje. Są odpowiednie przesłanki

Wciąż nie cichną głosy i spory wokół wyborów prezydenckich. – Bardzo boję się jednego: żądania ponownego liczenia głosów, ponieważ to będzie oznaczało, że jedna ze stron nigdy nie zaakceptuje wyniku wyborów jako wiarygodnego - powiedział prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z UKSW we wczorajszym wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Czy powtórzenie wyborów jest możliwe?

Powtórzenie wyborów jest możliwe?

-Wynik wyborów wcale nie jest jeszcze przesądzony. I radość w sztabie Andrzeja Dudy jest na razie dzieleniem skóry na niedźwiedziu - powiedział we wczorajszym wywiadzie dla portalu "DoRzeczy.pl", prof. Antoni Dudek, politologi i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podobnie opinie wyrażała większość ekspertów i polityków. Ówczesna różnica między kandydatami wynosiła zaledwie 0,8 proc., ale wskazywała na zwycięstwo obecnie urzędującego prezydenta.

Wygrana Andrzeja Dudy została przypieczętowana cząstkowymi wynikami podanymi przez PKW. Te jednakże nie spowodują tego, że emocje ucichną. Pojawiają się głosy przemawiające za powtórzeniem wyborów prezydenckich. W poszczególnych portalach społecznościowych ludzie zgłaszają nieprawidłowości związane z przeprowadzeniem głosowania, a inni zachęcają do składania protestów wyborczych. Także w obozie opozycyjnym nie ustają pokusy do podważenia wyników wyborów.

-To wszystko będzie zależało od ostatecznej różnicy w głosach między zwycięzcą a przegranym. Im ta różnica będzie mniejsza, tym większa pokusa do podważania wyniku - powiedział w wywiadzie dla "DGP" prof. Antoni Dudek o chęci podważenia wyniku przez opozycyjne zaplecze.

Przesłanki do powtórzenia wyborów

Zapytany o przesłanki, które mogą zaowocować powtórzeniem wyborów prezydenckich, prof. Dudek odpowiedział, że same wątpliwości konstytucyjne nie sprawiają, że można podważyć wynik wyborczy. Podkreślił, że zgadza się z konstytucjonalistami, którzy uważają, że owe wybory odbywają się w pozakonstytucyjnym terminie ze względu na brak wprowadzonego stanu nadzwyczajnego. "To jednak nie powód do podawania w wątpliwość ich ważności, ponieważ nikt z kandydatów głównych sił politycznych nie powiedział: „wybory są niekonstytucyjne, więc nie startuję”." - skwitował.

Profesor podkreślił, że pierwszą oznaką do chęci podważenia wyników wyborów będzie żądanie przeliczenia głosów. Dokładnie tę samą przesłankę wskazał przed kilkoma dniami w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. -Bardzo boję się jednego: żądania ponownego liczenia głosów, ponieważ to będzie oznaczało, że jedna ze stron nigdy nie zaakceptuje wyniku wyborów jako wiarygodnego - powiedział.

Czego możemy się spodziewać poza powtórzeniem wyborów?

Prof. Dudek podkreśla, że tegoroczne wybory prezydenckie były nietuzinkowe. Przede wszystkim należy podkreślić zmianę terminu wyborów z 10 maja na 28 czerwca. Na pierwszy rzut oka wysuwa się także kampania, która prowadzona w dobie pandemii koronawirusa musiała być prowadzona początkowo w Internecie. Najbardziej zauważalna zmianą jest przede wszystkim zmiana kandydata w obozie Koalicji Obywatelskiej. -Tego nigdy do tej pory w wyborach prezydenckich nie było - powiedział Dudek.

Co więcej, prof. Dudek wskazuje, że samo wejście Trzaskowskiego do II tury wyborów prezydenckich utrwaliło pozycję Platformy Obywatelskiej jako głównej siły opozycyjnej w Polsce. Ponadto, udało się uniknąć totalnej katastrofy, która miałaby miejsce w przypadku pozostawienia Małgorzaty Kidawy - Błońskiej jako kandydatki KO. "PO okazała się sprawna wiecowo, ale o skali intelektualnego wyjałowienia tej partii świadczy to, że program wyborczy Trzaskowskiego został sklecony w przeddzień I tury z pomysłów Hołowni i Kosiniaka-Kamysza. Niewiele tam było wkładu intelektualnego PO" - podsumował Profesor.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News