Powstanie wielkopolskie - obchody
wikimedia/Stiopa
Autor Maria Glinka - 27 Grudnia 2020

Dokładnie 102 lata temu rzuciliśmy wyzwanie Niemcom, i wyjątkowo z powodzeniem. Dziś wielka rocznica

Powstanie wielkopolskie wybuchło dokładnie 102 lata temu. W tym roku z powodu pandemii obchody tego dnia zorganizowano w formule wirtualnej. Jednak nawet koronawirus nie przeszkodził w odpowiednim upamiętnieniu zrywu w regionie, który stał się bardzo ważnym obszarem Polski przede wszystkim ze względów gospodarczych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądały tegoroczne obchody powstania wielkopolskiego
  • Jaki był przebieg regionalnego zrywu 102 lata temu
  • Czym może poszczycić się Wielkopolska

Obchody powstania wielkopolskiego inne niż dotychczas

Powstanie wielkopolskie zostało w tym roku uczczone w zupełnie inny sposób, a wszystkiemu winny jest koronawirus. Skromne uroczystości upamiętniające regionalny zryw odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Portal czaspoznan.pl donosi, że w godzinę wybuchu powstania wielkopolskiego (16:40) na terenie Poznania rozbrzmiały syreny i dzwony w kościołach. Natomiast na godzinę 17:10 zaplanowano bezpłatny pokaz filmu „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” (strona internetowa 27grudnia.pl). Jest to pierwszy pełnometrażowy dokumentalny film, który przedstawia historię zwycięstwa Wielkopolan nad Niemcami.

Z kolei 28 grudnia obchody powstania wielkopolskiego przeniosą się także do stolicy. W poniedziałek zostaną zorganizowane uroczystości, w trakcie których marszałek Marek Woźniak i wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek złożą jedynie kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Walczymy jeszcze z obecną, a szef WHO już zapowiada kolejną pandemię. Data nie jest przypadkowaWalczymy jeszcze z obecną, a szef WHO już zapowiada kolejną pandemię. Data nie jest przypadkowaCzytaj dalej

Zwycięskie powstanie wielkopolskie zapoczątkowało nowy okres rozwoju gospodarczego w Polsce

Powstanie wielkopolskie zostało zainaugurowane dokładnie 27 grudnia 1918 r. Tego dnia powracający z zagranicznej podróży Ignacy Jan Paderewski wygłosił przemówienie do Polaków zgromadzonych przed hotelem Bazar w Poznaniu. Niemcy, niezadowoleni z uroczystości, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto. Dało to asumpt to regionalnego zrywu.

W dość krótkim czasie walki objęły całą Wielkopolskę. Powstanie wielkopolskie zakończyło się dopiero 16 lutego 1919 rozejmem podpisanym w Trewirze. Jednak Polacy odnieśli sukces nie tylko o charakterze zbrojnym - powstanie wielkopolskie jest interpretowane jako dowód na zdolność do samoorganizacji mieszkańców Wielkopolski, która od lat pozostaje bardzo ważnym regionem o dużym potencjale ekonomicznym.

W czasach zaborów ten obszar figurował jako Wielkie Księstwo Poznańskie, które było autonomiczną częścią Prus. Przez lata pruskiego panowania mieszkańcom udało się rozwinąć gospodarkę i wdrożyć nowoczesny przemysł. Włączenie tych ziem do Polski po powstaniu wielkopolskim pozwoliło na dalszy rozwój ekonomiczny niepodległej RP i umocnienie sił zbrojnych w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921).

Ze źródeł dostępnych na stronie tyflomapy.pl wynika, że w czasach II Rzeczpospolitej (1918-1945) Wielkopolska słynęła z przemysłu ciężkiego (hutniczego, maszynowego i metalowego). W tamtym regionie prężnie działał także przemysł włókienniczy.

Przez lata Wielkopolska stała się bardzo ważnym punktem na gospodarczej mapie Polski. Obecnie ten region odpowiada za wytwarzanie 9,8 proc. PKB Polski (trzeci wynik w skali kraju). Głównym motorem napędowym tego obszaru pozostaje aglomeracja poznańska. Portal investinwielkopolska.pl podaje, że ten obszar dominuje sferze produkcyjnej, usługowej, instytucji otoczenia biznesu oraz nauki i kultury.

Z kolei południowa i południowo-wschodnia część Wielkopolski skupia się na przemyśle spożywczym, włókienniczym, odzieżowym i elektromaszynowym. Poza Poznaniem należy podkreślić znaczenie takich miast jak Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Leszno.

Z kolei wschód Wielkopolski, z centrum w Koninie, to przede wszystkim kompleks paliwo-energetyczny, który zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego, produkcją energii elektrycznej i hutnictwem aluminium.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Jedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadów
  2. Niedziela handlowa wypada coraz rzadziej. Dziś zakupy zrobisz, ale nie wszędzie
  3. Są przepisy, o których nikt nie pamięta. Ale mandat 350 zł zapamiętasz na długo
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News