ZSP. Sala lekcyjna
Wikimedia Commons, Keres 40, wolna licencja
Autor Julian Bakuła - 19 Sierpnia 2020

Naukowcy biją na alarm, nie czas na powrót do szkoły. Grozi nawet kilka tysięcy zachorowań dziennie

Naukowcy ostrzegają, że powrót do szkoły dzieci w całej Polsce może doprowadzić do potężnego wzrostu zachorowań. Szkoły staną się silnymi ogniskami epidemicznymi, liczba przypadków koronawirusa może wzrosnąć do kilku tysięcy dziennie, a wskaźnik R - z 1,2 do 2. Na czerwoną listę trafi nawet kilkadziesiąt powiatów. Specjaliści nawołują, żeby odroczyć powrót do szkoły.

Powrót do szkoły wszystkich dzieci naraz doprowadzi do wzrostu zachorowań

Jak donosi Gazeta Prawna, eksperci Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego prognozują olbrzymi wzrost zachorowań w przypadku jednoczesnego powrotu do szkoły uczniów w całej Polsce. Podobnego zdania są specjaliści z grupy MOCOS działającej na Politechnice Wrocławskiej.

Rekomendacje ekspertów tych placówek są o tyle ważne, że to one powinny być podstawą decyzji podejmowanych przez urzędników w związku z zagrożeniem epidemicznym. Tymczasem naukowcy ICM przewidują, że powrót do szkoły spowoduje wzrost ilości nowych przypadków koronawirusa do kilku tysięcy dziennie.

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićZajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićCzytaj dalej

Także współczynnik reprodukcji wirusa (R), wskazujący ile osób średnio zaraża jeden nosiciel danego wirusa, może wzrosnąć z 1,2 do 2. Oznaczało by to znaczny wzrost tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Epidemia zaczyna wygasać dopiero, gdy wskaźnik R spada poniżej 1.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Europejski kraj przywraca obostrzenia. Władze boją się rosnącej fali zakażeńEuropejski kraj przywraca obostrzenia. Władze boją się rosnącej fali zakażeńCzytaj dalej

Eksperci radzą odroczyć powrót do szkoły

Jak podaje Gazeta Prawna, powrót do szkoły wszystkich uczniów wraz z początkiem września jest niebezpieczny nie tylko ze względu na trudności z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarnych pośród pozostających w bezustannym kontakcie dzieci, ale także ze względu na specyfikę okresu powakacyjnego.

Dzieci wracają wtedy z wyjazdów, nieraz z bardzo odległych rejonów, z których często przynoszą ze sobą infekcje. Z tego względu wskazane byłoby opóźnienie powrotu do szkoły o co najmniej dwa tygodnie. Inaczej można się spodziewać ogromnego wzrostu zachorowań i wpisania na listy żółte (od 6 do 12 przypadków wirusa na 10 tys. mieszkańców) i czerwone (od 12 przypadków na 10 tys.) - wskazujące na wzmożone ryzyko zakażenia koronawirusem i wiążące się z dodatkowymi obostrzeniami - nawet kilkudziesięciu powiatów.

300 plus nie wystarczy. Niektórzy będą musieli dołożyć do świadczenia aż 200 zł300 plus nie wystarczy. Niektórzy będą musieli dołożyć do świadczenia aż 200 złCzytaj dalej

Eksperci wskazują, że co prawda pomysł lokalnych obostrzeń - w przeciwieństwie do ogólnokrajowego "zamrożenia" gospodarki - idzie w dobrym kierunku, ale brakuje mechanizmu, który zapewniałby automatyczne przechodzenie szkół na nauczanie zdalne w przypadku wzrostu zachorowań.

Ma to następować dopiero po konsultacji dyrekcji szkoły z sanepidem. W dodatku kryteria kwalifikowania poszczególnych powiatów do stref żółtych i czerwonych są zdaniem naukowców zbyt łagodne i należałoby pójść wzorem Niemiec, gdzie o zaostrzeniu rygoru sanitarnego decyduje już wzrost ilości zakażeń do 5 przypadków na 10 tys. mieszkańców.

- Ściąłbym kryteria o połowę, tzn. na czerwono kwalifikowałbym już powiaty spełniające „żółte” kryteria ‒ mówi Gazecie Prawnej dr hab. Tyll Krueger, kierownik Grupy MOCOS działającej na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaCzytaj dalej

Przede wszystkim jednak kluczowe dla powstrzymywania epidemii jest wykonywanie dużej liczy testów, co pozwala na szybką identyfikację i izolację osób zakażonych bez konieczności "zamrażania" całych regionów. Szczególnie ważne jest to w rejonach najgęściej zaludnionych - na Śląsku i w Małopolsce - gdzie ze względu na rozpowszechnienie wielopokoleniowego modelu rodziny najtrudniej zachować mieszkańcom odpowiedni dystans społeczny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Popularny operator będzie wypłacał rekompensaty. Możliwe, że tobie też się należyPopularny operator będzie wypłacał rekompensaty. Możliwe, że tobie też się należyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News