Rząd chce ułatwić Polakom przebywającym za granicą powrót do kraju
Wikipedia/Laleczki
Autor Radosław Święcki - 15 Marca 2020

Rząd ogłasza program ściągający Polaków zza granicy. Może dopłacić tobie do biletu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę program „Lot do domu”, który ma ułatwić powrót do kraju Polakom przebywającym za granicą.

Rząd chce ułatwić powrót do kraju

Przypomnijmy, że w nocy z soboty na niedzielę z powodu wzrastającej liczby zarażonych koronawirusem zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, wskutek czego dojdzie m.in. do zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych oraz zamknięcia granic dla obcokrajowców. Co z Polakami, którzy przebywają obecnie za granicą i mają trudności z powrotem do kraju?

Bruegel: Obniżenie podatku od pensji i zmniejszenie składek. Tak możemy zatrzymać wirusowy kryzys finansowyBruegel: Obniżenie podatku od pensji i zmniejszenie składek. Tak możemy zatrzymać wirusowy kryzys finansowyCzytaj dalej

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę wieczorem program "Lot do domu", w ramach którego osoby te będą mogły wrócić do Polski specjalnymi czarterami, mimo zawieszenia międzynarodowego ruchu lotniczego.

Biedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy chcą walczyć z pandemią. W sklepach czekają cię spore zmianyBiedronka, Lidl, Kaufland i inne sklepy chcą walczyć z pandemią. W sklepach czekają cię spore zmianyCzytaj dalej

- Zamykamy granice dla wirusa, ale chcemy, by osoby mogły do Polski wrócić – powiedział premier.

- Chcemy zaplanować i przeprowadzić operację powrotu czy umożliwić operację powrotów zwłaszcza dla tych, którzy są oddaleni w dalszych zakątkach świata i dla których transport kołowy jest albo bardzo utrudniony, jak w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malcie, Cyprze czy wręcz niemożliwy jak USA czy Kanadzie – podkreślał szef rządu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

Szef rządu poinformował, że loty czarterowe do Polski, które już były zaplanowane, odbędą się zgodnie z harmonogramem.

- Jeżeli ktoś wyjechał na urlop tydzień temu czy 2 tygodnie temu i jutro bądź za kilka dni czy nawet w dalszym terminie przypada zaplanowany wcześniej lot czarterowy powrotny do Polski to taki lot odbędzie się zgodnie z wcześniej zaplanowanym harmonogramem podroży - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że wobec obywateli, którzy chcą wrócić do Polski, a nie mają wykupionych biletów na zorganizowane już loty czarterowe zostaną przeznaczone specjalne loty Polskich Linii Lotniczych LOT, w tym z m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty czy USA.

- Wobec Polaków, którzy, można powiedzieć utknęli albo po prostu znaleźli się lub przebywają w innych częściach świata, rzadziej odwiedzanych chcemy zaoferować na specjalnie przygotowanej stronie PLL LOT możliwość zapisywania się na powroty do kraju i zarówno te powroty z Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Cypru lub Malty jak również dalszych krajów, jak Jordania – wyjaśnił Morawiecki.

Trudna decyzja rządu

Szef rządu zapowiedział, że cena tych biletów „będzie zryczałtowana, będzie jednakowa dla wszystkich”.

- Nie będzie tak, że ten, kto pierwszy się zapisze, ten będzie miał niższa cenę, a ten kto ostatni będzie wysoką cenę płacił. Będzie jednakowa cena, a dodatkowa opłatę, dodatkowy koszt poniesie państwo polskie. Państwo polskie dopomoże w powrocie naszym obywatelom na terytorium Rzeczpospolitej – podkreślił szef rządu.

Premier przyznał, że choć decyzja o kontrolach granicznych nie była łatwa, to rząd musiał ją podjąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News