Postojowe dla matek na zasiłku macierzyńskim? Według ZUS takie świadczenie należy się kobietom
flickr
Autor Radosław Święcki - 15 Czerwca 2020

ZUS przygotowuje prezent dla tysięcy matek. Będą miały prawo do wysokiego świadczenia

Postojowe dla matek prowadzących działalność gospodarczą, które przebywają na zasiłku macierzyńskim? Według ZUS mają one prawo do tego świadczenia. Eksperci są sceptyczni.

Postojowe dla matek na zasiłku?

Przypomnijmy, że postojowe to jeden z najważniejszych elementów rządowej specustawy zwanej Tarczą Antykryzysową, która ma pomóc firmom dotkniętym następstwami pandemii koronawirusa. O świadczenie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których przychody spadły o co najmniej 15 proc. Jego wysokość, to 2080 zł, co stanowi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Postojowe nie należy się natomiast osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Eksperci wskazywali tu przykład kobiet, które prowadzą działalność, ale jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński.

Szykuje się nowa opłata, resort jest na Szykuje się nowa opłata, resort jest na "tak". Będziemy musieli płacić dodatkowo po 300 złCzytaj dalej

Tymczasem – jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna - ZUS twierdzi, że postojowe matkom przebywającym na zasiłku się należy. W odpowiedzi na pytania gazety państwowy ubezpieczyciel podkreśla, że „zasiłek macierzyński jest wprawdzie tytułem do ubezpieczeń społecznych, jednak związanym z urodzeniem i sprawowaniem opieki nad dzieckiem, a nie z aktywnością, która służyłaby uzyskiwaniu przychodów”. Stąd – według ZUS – dla celów ustalania prawa i wypłaty postojowego przyjęte zostało, że gdy występuje taki zbieg, to świadczenie przysługuje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł

2. Ksiądz nie zostawił na rządzących suchej nitki ws. LGBT. “Kreują demony nienawiści, słowa mogą zabijać”

Zdaniem ekspertów mamy do czynienia z nadinterpretacją, która nie wynika z przepisów, gdyż żadna ustawa nie różnicuje tytułów do ubezpieczeń ze względu na ich cel czy kategorię aktywności, z którą jest powiązany.

– Obowiązujące przepisy dotyczące postojowego wyraźnie stanowią, że świadczenie to przysługuje, jeżeli osoba prowadząca działalność nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Natomiast kobiety przebywające na zasiłku macierzyńskim, które prowadzą swój biznes, nie zaliczają się do tej grupy. Zasiłek ten jest bowiem odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych – tłumaczy w rozmowie z „DGP” dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Wybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekWybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekCzytaj dalej

Ekspert uspokaja, że wątpliwości wokół przyznania postojowego matkom na zasiłku macierzyńskim nie oznacza, że będą musiały w przyszłości zwrócić świadczenie. Lasocki podkreśla, że skoro ZUS, wbrew przepisom zdecydował się na wykładnię korzystną dla ubezpieczonych, to nie będzie ona kwestionowana.

– Z punktu widzenia świadczeniobiorców nie widzę tu dużego zagrożenia – podkreśla dr Lasocki.

Ekspert zwraca natomiast uwagę, że taka a nie inna interpretacja przepisów powoduje, że część matek znajdzie się w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych.

Prowadzenie samochodu podczas burzy. Kilka porad, które mogą uchronić cię przed wypadkiemProwadzenie samochodu podczas burzy. Kilka porad, które mogą uchronić cię przed wypadkiemCzytaj dalej

– Chodzi np. o kobiety, które zawiesiły działalność przed 31 stycznia 2020 r., a którym kończy się teraz zasiłek macierzyński, zaś ich kontrahenci w związku z COVID–19 nie będą mogli z nimi współpracować. Im postojowe się nie należy. Chaotyczne stanowienie i stosowanie prawa jeszcze bardziej destabilizuje wycieńczoną gospodarkę – zauważa dr Lasocki.

ZUS gubi się w swojej wykładni

Mecenas Katarzyna Przyborowska, radca prawny i ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych w rozmowie z gazetą zawraca uwagę, że praktyka pokazuje, iż sam państwowy ubezpieczyciel gubi się w swojej wykładni.

– Piszą do mnie kobiety, którym odmówiono wypłaty postojowego ze względu na to, że mają inny tytuł do ubezpieczenia, czyli zasiłek macierzyński. Są jednak i takie, którym organ rentowy przyznał to świadczenie. Nie ma tu reguły – mówi mec. Przyborowska.

Według mec. Przyborowskiej osoby, którym odmówiono przyznania postojowego w sytuacji, gdy stanowisko ZUS głosi, że matki prowadzące działalność, które pobierają zasiłek macierzyński, mają prawo do świadczenia, powinny odwołać się do sądu.

Volkswagen nie ma dobrych wieści. Marka przekazała informacje, które mogą zmartwić jej fanówVolkswagen nie ma dobrych wieści. Marka przekazała informacje, które mogą zmartwić jej fanówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nocna akcja policji na Śląsku. Ksiądz oskarżony o pedofilię
  2. Pracownik podstawówki zakażony koronawirusem. Odwołano egzamin ósmoklasisty w szkole
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
Będą podwyżki dla tysięcy emerytów. Rząd zdecydował się przyjąć projektBędą podwyżki dla tysięcy emerytów. Rząd zdecydował się przyjąć projektCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News