Postojowe w wielu przypadkach okazuje się niesprawiedliwe
pxfuel.com
Autor Radosław Święcki - 23 Kwietnia 2020

Postojowe się opłaca. Nie przepracowali ani godziny, dostaną więcej od pracujących w pandemii

Postojowe choć potrzebne, to w wielu wypadkach niesprawiedliwe. Okazuje się, że osoby, które nie przepracują ani godziny w miesiącu, mogą zarobić więcej od osób, które wykonują swoje obowiązki w warunkach skróconego czasu pracy. O absurdach rządowego pomysłu pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Postojowe niesprawiedliwe

Przypomnijmy, że postojowe to specjalna forma pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy. Zakłada ono, że jeśli zatrudniony nie wykonywał w czasie pracy obowiązków nie ze swojej winy, ale z przyczyn dotyczących pracodawcy, wówczas ten musi wypłacać mu wynagrodzenie.

Okazuje się zasady udzielania wsparcia pracownikom mogą prowadzić do absurdów.

Lidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieLidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieCzytaj dalej

- Może zdarzyć się np., że jeden pracownik tej samej firmy, który przez cały miesiąc nie będzie musiał w ogóle pracować, otrzyma 2,6 tys. zł wynagrodzenia, a drugi – który zajmuje podobne stanowisko, ma identyczne kwalifikacje i pensję – nie dość, że będzie musiał przepracować ok. 130 godzin, to jeszcze zarobi o 520 zł mniej. Niższą pensję otrzyma także ten, który na co dzień zarabia więcej od kolegi objętego przestojem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta przywołuje art. 15g specustawy antycovidowej, zgodnie z którym pracownikowi objętemu przestojem wypłaca się wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50 proc., ale nie niższe niż minimalne wynagrodzenie (2,6 tys. zł). W przypadku skróconego czasu pracy (maksymalnie o 20 proc.) pensja jest dofinansowana w połowie. W takim przypadku płaca nie może być niższa od pensji minimalnej proporcjonalnie do wymiaru etatu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Już nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniuJuż nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniuCzytaj dalej

- Załóżmy zatem, że dwaj pracownicy tej samej firmy mają podobne kwalifikacje, są zatrudnieni na podobnych stanowiskach i obaj otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2,6 tys. zł. Po zawarciu porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników zatrudniający pierwszego z nich obejmuje przestojem, a drugiego obniżonym wymiarem czasu pracy (o 20 proc.). Pierwszy nie przepracuje w miesiącu ani jednej godziny (w praktyce będzie miał wolne, choć formalnie pozostaje w gotowości do pracy), a drugi będzie stawiał się w firmie w okresie zagrożenia epidemicznego i wykonywał obowiązki przez ok. 130 godzin (80 proc. pełnego wymiaru; obcięcie pełnego etatu o 20 proc. oznacza, że w praktyce zatrudniony może pracować przez cztery, a nie pięć dni w tygodniu) – zauważa „DGP”.

500 zł różnicy

Zgodnie ze specustawą pracodawca musi wypłacić objętemu przestojem pracownikowi 2,6 tys. zł (płaca minimalna), czyli w praktyce jego zwykłe wynagrodzenie. Z kolei pracownikowi, który nie mógł przebywać w domu, a przepracował 130 godzin już tylko 2,08 tys. zł. (z racji 80 proc. wymiaru czasu pracy).

– To budzi poczucie niesprawiedliwości, zwłaszcza że może chodzić o pracowników tego samego działu przedsiębiorstwa. Zatrudniony, który stawiał się w firmie – a więc ponosił też większe koszty − i przepracował 80 proc. swojego normalnego wymiaru czasu pracy, otrzyma mniejsze wynagrodzenie od tego, który w ogóle nie musiał wykonywać obowiązków. Na dodatek różnica ta, czyli 520 zł, jest znacząca dla osób, które zarabiają minimalną pensję – komentuje w rozmowie z „DGP” Adam Kraszewski, radca prawny, szef praktyk prawa pracy w kancelarii GESSEL, podkreślając, że w tym względzie specustawa różni się od ustawy antykryzysowej z 2013 r., czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Zasiłek mają zwiększyć do nawet 1300 zł. Wiceminister ujawnił termin podwyżki - to już niebawemZasiłek mają zwiększyć do nawet 1300 zł. Wiceminister ujawnił termin podwyżki - to już niebawemCzytaj dalej

– Ta druga wskazuje, że w razie obniżenia wymiaru czasu zatrudnionemu przysługuje minimalne wynagrodzenie, ale z uwzględnieniem wymiaru etatu przed jego skróceniem. Czyli w omawianym przypadku zatrudnionemu przysługiwałoby 2,6 tys. zł, a nie 2,08 tys. zł. Ta teoretycznie niewielka różnica legislacyjna w praktyce może mieć istotne znaczenie dla wielu zatrudnionych – wyjaśnia Kraszewski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News