Firmy znów mogą ubiegać się o postojowe, ale jeden zapis budzi ich wątpliwości
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 21 Października 2020

Znów można wnioskować o postojowe. Świadczenie ma jednak istotny haczyk

Część przedsiębiorstw znów będzie mogła ubiegać się o tzw. postojowe. Zainteresowanie z pewnością będzie spore, ale jeden z zapisów budzi wątpliwości i to do tego stopnia, że interwencję u nowego ministra rozwoju i pracy złożył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Wraca postojowe, jest jedno “ale”

Przypomnijmy, że świadczenie postojowe to specjalna firma pieniężnego wsparcia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z powodu przestoju w działalności zakładu pracy.

Świadczenie zostało wprowadzone wiosną wraz z pierwszą ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, zwaną tarczą antykryzysową, mającą wesprzeć poszkodowane na skutek lockdownu firmy.

Kierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł karyKierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł karyCzytaj dalej

Najnowsza, piąta już odsłona tarczy antykryzysowej przywraca możliwość uzyskania świadczenia postojowego przez poszczególne branże. Chodzi o przedsiębiorstwa m.in. z branży turystycznej czy z szeroko rozumianej branży rozrywkowej i rekreacyjnej.

Przedsiębiorcy, jak przypomina Radio Zet mogą składać wnioski od 15 października, uzyskać można 2080 zł miesięcznie i ubiegać się o te środki trzykrotnie. Jest jednak jeden haczyk.

Owy haczyk to konieczność wykazania we wniosku przez firmy ubiegające się o pomoc “braku poprawy poprawy sytuacji materialnej”. Sformułowanie to budzi wątpliwości przedsiębiorców, gdyż nie wiedzą jak mają je rozumieć.

Emerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywaneEmerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywaneCzytaj dalej

Część firm obawia się sytuacji, że zadeklaruje, iż ich sytuacja nie uległa poprawie, dzięki czemu otrzyma pomoc, a późniejsza kontrola ZUS wykaże, że pomoc wcale się firmie nie należała.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Monice Olejnik puściły nerwy. Apeluje o zmianę decyzji, która podjął rząd
3. Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Rzecznik MSP interweniuje

Wątpliwości wobec zapisu ma również Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz, który interweniował już w sprawie. Abramowicz zwrócił się do nowego ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z prośbą o wyjaśnienie, jak rozumieć przesłanką dotyczącą „braku poprawy sytuacji materialnej” we wnioskach o świadczenia postojowe.

Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radościPoczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zwraca uwagę, że przedsiębiorcy, którzy kolejny raz wnioskują o świadczenie, mają problem ze zdefiniowaniem przesłanki „braku poprawy sytuacji materialnej”, który jest wymogiem koniecznym do uzyskania środków.

Abramowicz, jak podaje Radio Zet, podkreśla również, że analiza przepisów oraz publikacji wykazała, iż regulacje w tym zakresie mogą budzić wątpliwości interpretacyjne, które nie zostały dotychczas rozstrzygnięte.

Z przywołanych przez rozgłośnię danych ZUS wynika, że wypłata postojowego w ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej według wstępnych szacunków ma kosztować ok. 150 mln zł. Dotychczasowa wartość pomocy przyznanej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii to blisko 141 mld zł.

Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunęMonety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat GIF. Wycofują popularny lek, natychmiast oddaj go do apteki
  2. Profesor Gut ostrzega przed błędem, który popełnili Włosi. Wskazuje inne rozwiązania
  3. NFZ wprowadza ostre ograniczenia. Dostać się po pomoc to będzie prawie cud?
  4. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w górę
  5. W lesie przy Toruniu odnaleziono skarb. Miejsce odkrycia było pilnowane przez kilka dni przez członków grupy poszukiwawczej
  6. Iga Świątek porównała się do Roberta Lewandowskiego. "Nawet on nie musiał się z tym mierzyć"
  7. Syrop z owoców czarnego bzu ma potężne działanie. Jest niezbędny w sezonie jesienno - zimowym
Ponad 2 mln Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Pomoc już ruszyłaPonad 2 mln Polaków otrzyma spore wsparcie od ZUS. Pomoc już ruszyłaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News