Postojowe do zwrotu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 9 Czerwca 2020

ZUS najpierw rozdawał postojowe, a niebawem kary. Kontrole w całej Polsce, ciebie też mogą prześwietlić

Postojowe, z którego korzystają miliony Polaków, to dobra okazja do nadużyć. Niektórzy przedsiębiorcy zaniżali przychody, aby otrzymać rządowe wsparcie. Teraz ZUS pochyli się nad prawidłowością przyznania pieniędzy.

Postojowe do weryfikacji

Postojowe to finansowe wsparcie dla tych, w których pandemia uderzyła najbardziej. Po świadczenie do ZUS zgłosiło się już ponad 1,5 mln Polaków. Jednak okazuje się, że nie wszyscy byli do tego uprawnieni.

Zdaniem Grzegorza Gębki, doradcy podatkowego w kancelarii GTA „15-proc. spadek przychodów, czyli warunek uzyskania postojowego, to często efekt zabiegów księgowych”, a pieniądze otrzymali także przedsiębiorcy, których finanse nie zostały nadszarpnięte przez koronawirusa.

Od czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluOd czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluCzytaj dalej

Łatwo oszukać ZUS i dostać postojowe

„Wykreowanie spadku przychodów jest dziecinnie proste i niektórzy przedsiębiorcy nie mieli oporów, żeby na epidemii dodatkowo zarobić” – wyznał Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii PBC.

W jaki sposób można zaniżyć przychody, aby uzyskać postojowe z ZUS? Wystarczy przesunąć moment zakończenia usługi na następny miesiąc lub aneksować umowę i zmodyfikować jej okres rozliczenia na dwumiesięczny. Doradca podatkowy wyznał, że niejednokrotnie dochodzi również do sytuacji, w której wykonawca dogaduje się z kontrahentem, że „wystawi fakturę na niższą kwotę, a potem zrekompensuje to sobie podwyżką. Ewentualnie bierze wysoką zaliczkę, która nie jest przychodem, a ostateczne rozliczenie następuje dopiero za jakiś czas”. Niektórzy z kolei po prostu nie dokumentują części zrealizowanych transakcji – podaje Rzeczpospolita.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

ZUS pochyli się nad nieuczciwymi praktykami

ZUS przy pomocy Krajowej Administracji Skarbowej po ustaniu epidemii podejmie czynności sprawdzające, czy dany wnioskodawca spełniał kryteria przyznania postojowego. ZUS ma pięć lat na wydanie decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu.

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówWielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówCzytaj dalej

Zdaniem prawników „to będą trudne kontrole”. „Fiskus może wprawdzie, dzięki Jednolitym Plikom Kontrolnym, na bieżąco weryfikować to, co się dzieje w firmie, mamy jednak specyficzny okres i obniżkę przychodów albo przesunięcie ich na następne miesiące da się w wielu sytuacjach racjonalnie wytłumaczyć” – oznajmił Grzegorz Gębka.

Co grozi za sztuczne zaniżanie przychodów?

Ustawa PIT wyraźnie wskazuje, w których sytuacjach dochodzi do powstania przychodu – jest to moment wydania rzeczy bądź świadczenia usługi, ale nie później niż w dniu wystawienia faktu lub uiszczenia należności.

Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi zwrot nienależnie pobranego postojowego z odsetkami. Nieuczciwe manewrowanie przychodem generuje także większe problemy z samym ZUS-em. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do uregulowania zaległości podatkowej z odsetkami, „ewentualnie też kary grzywny z kodeksu karnego skarbowego” – tłumaczył Tomasz Piekielnik w rozmowie z Rzeczpospolitą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Dostała mandat 200 zł za wyjście z domu. Odmówiła przyjęcia, sąd zaskoczył stanowiskiemDostała mandat 200 zł za wyjście z domu. Odmówiła przyjęcia, sąd zaskoczył stanowiskiemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News