Postojowe trzy razy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 6 Maja 2020

Jedno ze świadczeń ZUS możesz pobrać aż 3 razy. W grę wchodzi nawet kilka tysięcy złotych

Postojowe pobrane trzykrotnie pozwala na spory zastrzyk gotówki. Wysokość jednorazowego świadczenia, które wspiera pracowników w czasie pandemii, to ponad 2 tys. zł. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać je trzy razy?

Postojowe ratunkiem dla pracowników w czasie pandemii

Postojowe wypłacane trzykrotnie to nowinka z tarczy antykryzysowej skierowana do osób samozatrudnionych lub pracujących w oparciu o umowę cywilnoprawną, które odczuwają negatywne skutki przestoju ekonomicznego wywołanego przez pandemię. Pierwsza wersja tarczy zakładała, że z dodatkowego świadczenia przyznawanego przez ZUS można skorzystać tylko raz.

Wysokość postojowego w przypadku umowy agencyjnej, zlecenie czy o dzieło to 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 r., które wynosi 2600 zł). W razie związania się kilkoma kontraktami cywilnoprawnymi świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów (nie więcej niż 1299,99 zł). Postojowe jest nieoskładkowane i nieopodatkowane.

Rząd z ważnym komunikatem dotyczącym salonów fryzjerskich. Przesunięciu uległy istotne terminyRząd z ważnym komunikatem dotyczącym salonów fryzjerskich. Przesunięciu uległy istotne terminyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby uzyskać postojowe?

Warunkiem uzyskania świadczenia jest wykazanie, że przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przewyższał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, które wynosi 15 595,74 zł.

Poza tym do zawarcia kontraktu musiało dojść przed 1 kwietnia 2020 r. Składając wniosek o pierwsze postojowe należy również udokumentować stratę minimum 15 proc. w skali miesiąc do miesiąca – pisze biznes.radiozet.pl.

Szykuje się nowy podatek? Chcą opodatkować rzeczy, których używamy na co dzieńSzykuje się nowy podatek? Chcą opodatkować rzeczy, których używamy na co dzieńCzytaj dalej

Postojowe trzy razy

Nowe przepisy uprawniają pracowników do trzykrotnego pobrania postojowego. W sumie można na tym zyskać aż 6240 zł (3 x 2080 zł). Będą to mogli uczynić wszyscy ci, którzy spełnią jeden wymóg – wykażą, że ich sytuacja materialna nie uległa poprawie od momentu przyznania postojowego po raz pierwszy.

Jak ocenić aktualną sytuację materialną? Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski stwierdził, że to zadanie należy do przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy. Jednym z głównych czynników tej oceny jest zapewne spadek przychodów.

Szczegółowe wytyczne co do przyznawania kolejnych świadczeń mają dopiero zostać opublikowane na stronie ZUS mimo że tarcza antykryzysowa 2.0., która uprawnia do drugiego i trzeciego postojowego, obowiązuje od 18 kwietnia. Warto już teraz zwrócić uwagę, że zapomoga nie musi być wypłacana w miesiącach następujących bezpośrednio po sobie. Pozwala to na aplikowanie o świadczenie w terminie dogodnym zarówno dla samozatrudnionych, jak i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kandydat na prezydenta Polski został zatrzymany przez policję
  2. Często pocisz się w nocy? Uważaj, ponieważ może być to objawem niebezpiecznych chorób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. RMF: Nie będzie luzowania obostrzeń od poniedziałku. Jest nowa data

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News