susza-pixabay-publicdomainpictures
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Kwietnia 2020

Wiele osób na wypłaty związane z suszą będzie musiało poczekać. Jedni dostaną pełne kwoty, inni tylko zaliczki

Pomoc suszowa za ubiegły rok nie zostanie na razie wypłacona w całości wszystkim rolnikom. To konsekwencja epidemii koronawirusa. - Kiedy mamy problem czy ratować ludzkie życie, zdrowie, służbę zdrowia, ludzi, którzy tracą źródła dochodu, zamykane firmy, to czasem niektóre grupy społeczne muszą ze świadczeniami zaczekać - powiedział w Polsat News minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Pomoc suszowa musi poczekać. Budżet pod koronawirusa

Minister został zapytany o pomoc suszową przysługującą rolnikom w ubiegły rok. - 340 tys. rolników zgłosiło się ze swoimi wnioskami do Agencji Restrukturyzacji. Do tej pory wypłacono dla 220 tys. rolników, od wczoraj trwają wypłaty dla 91 tys. rolników wszystkich należności - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski w Polsat News.

Ale nie wszyscy otrzymają teraz pełne kwoty w ramach pomocy suszowej. - Dla pozostałej grupy, czyli ok. 30 tys. rolników są zaliczki, a z resztą będą musieli zaczekać, bo te środki pojawią się, jak będzie nowelizacja budżetu, bo środki są teraz przesunięte na koronawirusa - mówił minister rolnictwa.

Money.pl: Galerie mogą otworzyć się już w maju, ale rząd stawia ważny warunek. Handlowcy muszą się dostosowaćMoney.pl: Galerie mogą otworzyć się już w maju, ale rząd stawia ważny warunek. Handlowcy muszą się dostosowaćCzytaj dalej

Pomoc suszowa. Rolnicy kwestionowali system szacowania strat

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że wielkość strat, do jakich doprowadzi tegoroczna susza będzie znana po majowych opadach. Wtedy będzie można też obliczyć, ile wyniesie pomoc suszowa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Łukasz Szumowski bez ogródek skrytykował społeczeństwo. Mówił o tirach z trumnami, zatrważające

- Stosujemy od tego roku specjalny system ułatwiający oszacowania. Poprzedni był kwestionowany przez rolników. Wprowadzamy specjalne aplikacje, które przy pomocy georadaru, obrazowań satelitarnych, danych meteorologicznych będą oceniały, już bez komisji społecznych, jakie są straty klęskowe. Komisje jedynie w niewielkiej liczbie wylosowanych gospodarstw będą sprawdzać, czy to szacowanie było prawidłowe - wyjaśnił minister w rozmowie z Polsat News.

Ardanowski: budżet nie jest worem bez dna

Zapytany, czy w obliczu kryzysu, jaki wywołała epidemia, państwo będzie stać na pomoc suszową, minister stwierdził, że “budżet nie jest worem bez dna”.

- W czasach nieporównywalnie lepszych, np. w 2015 r. nasi poprzednicy wyasygnowali 47- mln zł na suszę podobną, o której informował minister Marek Sawicki. Teraz są wypłaty zdecydowanie wyższe - powiedział Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przyznał, że rolnicy będą musieli poczekać na pomoc suszową. - Kiedy mamy problem czy ratować ludzkie życie, zdrowie, służbę zdrowia, ochronę osobistą, ludzi, którzy tracą źródła dochodu, zamykane firmy, to czasami niektóre grupy społeczne muszą trochę ze świadczeniami zaczekać - powiedział minister w rozmowie z Polsat News.

Powstał w Warszawie kolejny pomnik Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywy obecnego prezydentaPowstał w Warszawie kolejny pomnik Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywy obecnego prezydentaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 16-latek nie miał maseczki i był na dworze. Został zatrzymany przez policję, sprawa trafiła do sądu
  2. Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemii
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewiarygodne wieści z Chin. Chcą zrobić 11 mln testów jak najszybciej
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News