Pomoc społeczna często sama potrzebuje pomocy
pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Pracownik biedniejszy niż podopieczny. Raport NIK ujawnia opłakaną sytuację pracowników socjalnych

Pomoc społeczna, a właściwie organizacja jej systemu została prześwietlona przez Najwyższą Izbę Kontroli. Wnioski okazały się załamujące. Jak wynika z raportu końcowego, pracowników nie tylko jest za mało, ale ci, którzy jeszcze pracują, żyją w stresie wynikającym z przeciążenia zadaniami oraz agresją ze strony podopiecznych. Nierzadko zdarza się, że pracownicy socjalni są mniej zamożni niż ludzie, którym udzielają pomocy.

Pomoc społeczna w opłakanym stanie

Pomoc społeczna w Polsce, a dokładniej organizacja jej systemu jest w tragicznym stanie, jak wyniknęło z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Ze względu na karygodną sytuację pracowników socjalnych, nie jest możliwa całkowicie skuteczna realizacja zadań w zakresie pomocy społecznej. Mimo że ośrodki pomocy społecznej usiłują jak mogą organizować pracę swoich pracowników, nie są w stanie wiele wskórać, ze względu na zbyt małą ilość ludzi i środków.

Zakaz handlu 2020 zaskakuje. Kupisz tylko do 14:00Zakaz handlu 2020 zaskakuje. Kupisz tylko do 14:00Czytaj dalej

Efektem tego pomocy społecznej udziela się tylko w krytycznych przypadkach

Z tego powodu pomoc społeczna jest udzielana wyłącznie na najbardziej podstawowym poziomie i to w krytycznych przypadkach. Co więcej, pracownicy z powodu nadmiaru obowiązków są w przeważającej większości sfrustrowani swoją pracą.

- Wielu z nich zniechęconych jest nadprogramową liczbą obowiązków (w aż 46% ośrodków na jednego pracownika przypada ponad 150 podopiecznych zamiast ustawowych 50), nadmierną biurokracją oraz niskimi zarobkami (64,6% badanych) - podaje “Innpoland”.

Średnie wynagrodzenie pracownika pomocy społecznej

Z badania MRPiPS w 2017 r., na które powołuje się NIK wyniknęło, że pracownik socjalny zarabia średnio 3292 zł. Co najbardziej zaskakujące, w przypadku części podopiecznych otrzymują oni wyższe świadczenia pomocowe, aniżeli pracownik socjalny pensję. W najbardziej skrajnym przypadku podopieczny, który był objęty pomocą gminy uzyskiwał świadczenia o zawrotnej kwocie 8362 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. Pacjentka przeżyła koszmar na jednym z warszawskich SOR-ów. "Klęczałam na korytarzu z bólu. Nikt z personelu w ogóle się tym nie przejął"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News