Pomoc dla innowacyjnych firm, czyli venture capital
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 30 Listopada 2020

Pomoc dla innowacyjnych firm, czyli venture capital

Innowacyjność jest bardzo istotną cechą. Przedsiębiorstwa uważane za innowacyjne mogą ubiegać się o wsparcie określane venture capital. Na czym ono polega?

Co to jest venture capital i kto może się ubiegać o wsparcie?

Venture capital (kapitał wysokiego ryzyka) to forma finansowania projektów inwestycyjnych podmiotów z sektora małych i średnic firm, które posiadają formę spółek kapitałowych i dobrze rokują na przyszłość – mają innowacyjne pomysły, działają na wzrostowych rynkach i poszukują funduszy na realizację inwestycji.

Venture capital to zainwestowanie pieniędzy większego przedsiębiorstwa w mniejsze. Nie jest to pożyczka, a wykup akcji lub udziałów. Uzyskane w ten sposób środki podmiot z sektora MŚP przeznacza na innowację, która w przyszłości przyczyni się do wzrostu wartości akcji. Wtedy inwestor będzie mógł sprzedać udziały po wyższej cenie.

Każde takie przedsięwzięcie obarczone jest ryzykiem i inwestor ryzykuje możliwością straty zainwestowanych środków.

Ten rodzaj pomocy przeznaczony jest dla przedsiębiorstw mających duży potencjał wzrostu i sprawdzony model działania, dobrą kadrę kierowniczą, konkurencyjną ofertę produktów lub usług czy technologii. Dlatego też preferowane są przede wszystkim inwestycje w nowe technologie.

Niemniej ważny jest sam pomysły na inwestycję, którą chce się sfinansować kapitałem z venture capital.

Venture capital – zyski

Przedsiębiorstwo starające się o finansowanie nie ma konieczności przedstawiania zabezpieczeń, nie ma też obowiązku regularnej spłaty rat i odsetek – jak w przypadku kredytu inwestycyjnego. Inwestująca firma bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Ponadto firma zyskuje dostęp do wiedzy specjalistów i know-how inwestora.

… i wady

Wykup części udziałów czy akcji przez inwestora wiąże się z częściową utratą kontroli nad spółką, a także dzieleniem się zyskami i podziałem władzy.

Okres pozyskania inwestora venture capital jest też zdecydowanie dłuższy niż pozyskanie kredytu inwestycyjnego – trwa średnio od 6 do 12 miesięcy.

Venture capital nie jest, niestety, najtańszą formą finansowania, jak by się mogło wydawać. Niesie za sobą ryzyko zbyt taniej sprzedaży udziałów inwestorowi i kiedy nadejdzie już sukces związany z innowacyjnym projektem, może okazać się, że wartość firmy wzrosła kilkakrotnie. Koszt kapitału powinno się więc szacować na poziomie 20-30 proc. w skali roku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News