Pomoc charytatywna w Polsce rośnie
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Grudnia 2019

Polacy pomagają coraz więcej. Często robimy to tylko dla siebie

Pomoc charytatywna angażuje coraz więcej Polaków. Chcemy pomagać i przeznaczamy na to coraz większe środki. Jednak często jest to pomoc dla czystego sumienia.

Pomoc charytatywna w Polsce rośnie

Pomoc charytatywna jest trudna do oszacowania, jednak według “Rzeczpospolitej” może to być nawet kilka miliardów złotych rocznie. Najdokładniejszym źródłem takich informacji są dane o przeznaczanych kwotach na rzecz organizacji pożytku publicznego w ramach tzw. 1 proc. PIT. W tym roku Polacy przekazali tym sposobem blisko 900 mln zł, a te sumy robią się większe z roku na rok.

Natomiast serwisy internetowe, na których prowadzone są zbiórki dla potrzebujących podają, że w 2019 roku ok. 4 mln osób uczestniczyło w takich akcjach, a łącznie przyniosło to środki w wysokości 540 mln zł. Z kolei Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zgromadziła ok. 120 mln zł, a Świąteczna Paczka trafiła do 14,5 tys. osób. Zakładając, że przeciętna wartość takiego podarunku to ok. 3 tys. zł, to wychodzi kolejne 43 mln zł na pomoc charytatywną - podaje “Rz”.

Gazeta przytacza też badania GUS, które pokazują, że pomoc charytatywna na rzecz gospodarstw domowych wynosi średnio 32 zł miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę, co daje ok. 14,5 mln zł rocznie. Co chcemy wspierać? Z badań Deloitte wynika, że najwięcej pieniędzy Polacy przeznaczają na pomoc chorym (35,2 proc.), działania na rzecz klimatu i zwierząt (29 proc.), wspieranie inicjatyw religijnych (27,6 proc.) a także pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej i inicjatywy kulturalne (24 proc.).

Lidl po Świętach skusi klientów wielkimi promocjami. Przecenia towary nawet o połowęLidl po Świętach skusi klientów wielkimi promocjami. Przecenia towary nawet o połowęCzytaj dalej

Intencje dobre, pobudki niekoniecznie

W rozmowie z “Rzeczpospolitą” Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision zwraca uwagę, że “pomagając innym, pomagamy sobie, bo lepiej się z tym czujemy”.

- Ale wydaje się, że po części dajemy pieniądze dla czystego sumienia, wspieramy datkiem taką czy inną inicjatywą i mamy spokój. Może lepiej byłoby zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas. Takim lokalnym problemom można poświęcić swój czas, zaangażować się osobiście lub wspierać je finansowo, a w obu przypadkach widzimy, jakie efekty przynosi nasza pomoc - powiedział “Rz” dr Tomasz Kaczor.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  2. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News