Pomoc dla branży gastronomicznej na horyzoncie
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 23 Października 2020

Zwolnienie z ZUS, postojowe czy mikrodotacje. Resort ujawnił, kto może skorzystać z kolejnego wsparcia

Pomoc finansowa w trakcie drugiej fali pandemii to kolejny punkt najnowszej strategii walki z koronawirusem. Przedstawiciele władzy pracują nad rozwiązaniami, które miałyby wesprzeć branżę gastronomiczną w tym trudnym czasie dotkliwych obostrzeń. Wstępny scenariusz zakłada pomoc w postaci zwolnienia ze składek, świadczenia postojowego i mikropożyczek.

Nowe obostrzenia, a wraz z nimi pomoc dla firm

Pomoc finansowa w obliczu jesiennego uderzenia koronawirusa może przesądzić o przetrwaniu niektórych firm. Rząd, chcąc uchronić branżę gastronomiczną przed falą bankructw, rozpoczął już planowanie kolejnego pakietu ratunkowego dla sektora, który po raz kolejny mierzy się z największymi obostrzeniami.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty (24 października) lokale gastronomiczne będą zamknięte. Nie chcąc narażać firmy na zbyt wielkie straty, rząd podtrzymał możliwość sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz. - Chcemy, by ograniczenia te trwały jak najkrócej. Jeżeli uda się zbić liczbę zachorowań, zostaną one zniesione - zadeklarował wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Otrzymasz list i nawet nie wyłapiesz momentu, w którym stracisz tysiące złotych. Lepiej przejrzyj pismo 2 razy, można tego uniknąćOtrzymasz list i nawet nie wyłapiesz momentu, w którym stracisz tysiące złotych. Lepiej przejrzyj pismo 2 razy, można tego uniknąćCzytaj dalej

Pomoc w postaci zwolnienia ze składek i postojowego

Poza Gowinem w spotkaniu z przedstawicielami branży gastronomicznej w sprawie planowanej pomocy wzięła udział także wiceminister Olga Semeniuk. Sektor gastronomiczny reprezentowały m.in. takie firmy jak: McDonald’s, Sfinks, Bobby Burger Salad Story, Cafe Nero, Mexican, So Coffee, Tacamole, Etno Cafe, Street Restauracje, Green Eat, Bułkę przez Bibułkę, Pasibus, Orzo, Max Premium Burgers i Bierhalle.

Rządzący przyznali, że biorą pod uwagę postulaty prezentowane przez konkretnych przedsiębiorców i poddają je analizie na rządowych sztabach kryzysowych. Co na ten moment udało się wypracować? Pomoc dla branży gastronomicznej miałaby się opierać na dwóch filarach, znanych z czasu wiosennego lockdownu.

Nie ma pieniędzy na 500 plus i dodatki do emerytur. Gospodarce grozi zapaśćNie ma pieniędzy na 500 plus i dodatki do emerytur. Gospodarce grozi zapaśćCzytaj dalej

- To zwolnienie ze składek ZUS i wypłata postojowego za listopad. Na stole jest też m.in. temat mikrodotacji – wyjawił Gowin. Ostatnie rozwiązanie zakłada umożliwienie przedsiębiorcom zaciągnięcie pożyczki w celu zmiany profilu działalności lub całkowitego przebranżowienia. Rzeczpospolita podaje, że rząd rozważa także pomoc w postaci dopłat do czynszu.

Wszystkie proponowane rozwiązania miałyby przysługiwać przedsiębiorcom w listopadzie. Jeżeli sytuacja epidemiczna nie pozwoli na luzowanie obostrzeń to pomoc zostanie rozszerzona także na grudzień.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiuLidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiuCzytaj dalej

Pomoc warta miliardy złotych

Rzeczpospolita donosi, że rząd dysponuje kwotą 20 mld zł na pomoc branżom dotkniętym przez koronawirusowe obostrzenia. Wsparcie ma trafić łącznie do 31 typów działalności gospodarczej. Poza właścicielami restauracji czy pubów na rządową pomoc będą mogły liczyć m.in. siłownie czy kluby fitness.

Władza nie zapomina także o sektorze kongresów, konferencji i eventów – spotkanie z przedstawicielami tych branż zaplanowano na poniedziałek. Interia podaje, że w czwartek przedstawiciele resortu rozwoju, pracy i nowych technologii wysłuchają postulatów branży targowej. Zgodnie z wypowiedzią Semeniuk posiedzenie sejmu w sprawie pomocy m.in. dla gastronomii ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Media zza Odry nie zostawiają na Polsce suchej nitki. Wszystko przez wczorajszy wyrok TKMedia zza Odry nie zostawiają na Polsce suchej nitki. Wszystko przez wczorajszy wyrok TKCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Odbierzesz tylko SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz tego długo żałowaćOdbierzesz tylko SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz tego długo żałowaćCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News