policjanci rezygnują ze służby
Flickr/włodi
Autor Paulina Musianek - 1 Sierpnia 2019

Pomimo wzrostu wynagrodzeń policjanci masowo rezygnują ze służby

Podwyżki uposażeń i wynagrodzeń dla policjantów nie uchroniły Policji przed masowymi zwolnieniami, jak ujawnia NIK w raporcie pokontrolnym.

NIK opublikował w czwartek raport pokontrolny z realizacji "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020". Wynika z niego, że Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji pomimo podwyższenia wynagrodzeń funkcjonariuszy nie udało się uniknąć odchodzenia ich z pracy.

Funkcjonariusze nie chcą już pracować w Policji

Program MSWiA zakładał poprawę skuteczności i sprawności działania służb mundurowych podległych MSWiA, modernizację infrastruktury, sprzętu i wyposażenia. Na jego realizację w latach 2017-2020 przeznaczono 9,2 mld zł, z czego 33%, czyli 1 mld 30 mln poszło na podwyżki dla funkcjonariuszy. Niestety jak zbadała NIK, nie przyczyniło się to do zwiększenia stanu zatrudnienia i zachęcenia funkcjonariuszy do pozostania w służbie.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Uposażenie funkcjonariuszy wzrosło od 8,4% w Straży Granicznej, 8,9% w Policji, aż do 16,4% w BOR/SOP. Jednak jak wskazuje Izba, w tym samym czasie średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 11,6%, co mogłoby być przyczyną do fali odejść funkcjonariuszy ze służby. W ciągu półtora roku, od 31 grudnia 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku, odeszło ponad 3 tys. funkcjonariuszy, w większości młodych policjantów.

Jak tłumaczy “Rzeczpospolitej” prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, wspieranie służb poprzez programy to doraźne działanie. Tymczasem potrzebny jest stabilny system finansowania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, który uwzględnia możliwości finansowe budżetu państwa i potrzeby obywateli. W myśl zasady, na jakiej finansuje się Siły Zbrojne.

Różnica pomiędzy podwyżkami policjantami a funkcjonariuszami BOR/SOP przyczynia się do pojawienia się zjawiska „kanibalizmu". Wciąż mamy kolejkę policjantów, którzy chcą odejść do SOP i do wojska, bo tam zarabia się dużo więcej - mówi “Rzeczpospolitej” Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News