Polski złoty produkowany za granicą
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 27 Listopada 2019

Polskie złote wcale nie z Polski. Drukowano je w wytwórni za granicą

Po denominacji złotego w 1995 roku, wytwórnia De La Rue współpracowała z NBP przy produkcji nowych banknotów. Jest ona także odpowiedzialna za produkcję 30 proc. banknotów, które znajdują się w obiegu na całym świecie. Obecnie poinformowała, że grozi jej upadek.

Upadek firmy produkującej banknoty polskiego złotego

Wytwórnia De La Rue jest odpowiedzialna za produkcję 30 proc. banknotów, które znajdują się w obiegu na całym świecie, a także współpracowała z NBP przy produkcji nowych banknotów w 1995 roku, po denominacji. Obecnie firma poinformowała, że zagraża jej upadłość. Miało to miejsce niedługo po ogłoszeniu złych wyników finansowych oraz zawieszenia wypłaty dywidendy dla udziałowców.

Spadek akcji o ponad 20 proc.

W firmie jest zatrudnionych 2,5 tys. pracowników we wszystkich oddziałach. Clive Vacher został w październiku nowym dyrektorem zarządzającym, a do głównych jego zadań miała należeć restrukturyzacja firmy. “Na wieść o pesymistycznym scenariuszu zakładającym upadek, akcje spółki spadły o ponad 20 proc. z ponad 175 funtów do 136 za sztukę” - podaje Biznes.wprost.pl.

Przegranie kontraktu na pobrexitowe paszporty

Tym, co najbardziej wpłynęło na pogorszenie się sytuacji finansowej firmy, był przegrany kontrakt na druk nowych paszportów, których będą potrzebowali obywatele Wielkiej Brytanii po brexicie. Zadanie to zostało przydzielone firmie Gemalto, jak poinformowano pod koniec kwietnia. Według szacunków koszt umowy to 260 mln funtów, co daje 1,3 mld złotych. “Nie pomógł także fakt, że miesiąc po przegranym kontrakcie na druk paszportów, rząd Wenezueli stwierdził, że nie jest w stanie zapłacić firmie 18 mln funtów za dodruk boliwarów” - informuje Biznes.wprost.pl.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  2. Nie żyje słynny aktor. Zmarł przed kamerami, miał 35 lat
  3. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News