Polska szczepionka na koronawirusa coraz bliżej. Pracuje nad nią Politechnika Warszawska.
pixabay, torstensimon
Autor Kamila Jeziorska - 31 Stycznia 2021

Polska szczepionka na COVID-19 już powstaje. Mają jednak potężny problem

Temat polskiej szczepionki na koronawirusa pierwszy raz do mediów przedostał się kilka miesięcy temu, a kilkukrotnie wspomnieli o niej nasi politycy. Okazuje się, że polska szczepionka może z marzeń przerodzić się w rzeczywistość, ponieważ pracuje nad nią sztab wykwalifikowanych naukowców. Niestety, ale na drodze staje jeden istotny szczegół.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakim problemem boryka się polska szczepionka
  • Jak została zaprojektowana
  • Czy wejdzie na rynek

Polska szczepionka coraz bliżej?

Polska szczepionka na COVID-19 dotychczas istniała głównie w przestrzeni publicznej jako nieznany byt, a nawet mrzonka polityków, którzy wspominali od niej przez kilka miesięcy. Okazuje się, że polska szczepionka ma ogromną szansę zaistnieć naprawdę, a pracuje nad nią sztab naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Polska szczepionka może okazać się jednym z najważniejszych naukowych odkryć ostatnich czasów. Co więcej, polska szczepionka jest już gotowa, aby wejść w fazę testów na zwierzętach, jednakże do wszystkiego potrzebny jest partner oraz pieniądze. Wszak walka z koronawirusem kosztuje.

- Jesteśmy biotechnologami, więc zaraz po tym, kiedy pojawił się problem z nowym wirusem - wczesną wiosną ubiegłego roku - ruszyliśmy z pracami nad szczepionką. Firmy farmaceutyczne wydały na swoje szczepionki setki milionów dolarów. My mieliśmy mniejsze środki - od rektora Politechniki Warszawskiej - więc nasze prace siłą rzeczy trwały trochę dłużej - powiedział cytowany przez bankier.pl prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.

Prof. Ciach podkreśla, że szczepionka może zostać już skierowana do testów na zwierzętach, jednakże na kolejne badania potrzebne będą dodatkowe pieniądze, a co się z tym wiąże - partnerzy. - Firmę farmaceutyczną, która wspomoże nas wiedzą i doświadczeniem w zakresie formulacji szczepionek - precyzuje naukowiec.

Polscy naukowcy zaznaczają, że produkt można produkować w masowych ilościach, a w sposobie przechowywania jest o wiele łatwiejszy niż preparat Pfizera - zaznacza Wirtualna Polska. Do przechowywania polskiej szczepionki ma wystarczyć zwykła lodówka.

Polska szczepionka z małym-dużym problemem

- Wciąż jest jeszcze na rynku miejsce na nowe szczepionki. Dostęp do produkowanych za granicą szczepionek nie jest zagwarantowany. Część Azji, czy Afryka wciąż na dostęp do szczepień przeciwko koronawirusowi nie może liczyć, więc ciągle problem ten nie jest rozwiązany - powiedział prof. Ciach pytany o miejsce polskiej szczepionki wśród innych dostępnych na rynku.

Naukowiec zwraca uwagę, że trwałość szczepionek na koronawirusa jest ciągle poddawana dyskusji. Precyzuje, że może okazać się, że szczepionkę trzeba co jakiś czas ponawiać, dlatego polskie rozwiązanie na naszym rynku może okazać się niezastąpione. Jednocześnie ekspert dodaje, że zebrane doświadczenia mogą przydać się na wypadek kolejnej pandemii.

- A niestety obawiam się, że nowe patogeny będą nękały ludzi regularnie, dlatego, że obecny model produkcji żywności oparty jest na dużych fermach hodowlanych, gdzie różne gatunki zwierząt trzymane są razem na małej powierzchni. Dlatego Europa, jeśli chce być bezpieczna, musi mieć wiele laboratoriów zdolnych do szybkiego opracowania i produkcji szczepionek - mówi cytowany przez bankier.pl.

Polska szczepionka jest preparatem białkowym. Naukowcy podkreślają, że do organizmu dostarczane są białka charakterystyczne dla COVID-19. Polski zespół chce także wyprodukować nanoszczepionkę.

Naukowiec podsumowuje, że poprzez wynalezienie szczepionki polski zespół chce przyczynić się do uratowania wielu żyć. - Chciałbym zrobić coś, co pomoże chorym. Podczas pandemii straciłem wiele bliskich mi osób - mówi. Miejmy nadzieję, że znajdzie się sponsor dla polskiej szczepionki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News