Polska miodem stoi, mamy coraz więcej farm pszczelarskich
Autor Kasper Starużyk - 12 Czerwca 2019

Polska miodem stoi, mamy coraz więcej farm pszczelarskich

W Polsce przybywa farm pszczelarskich, rośnie także liczba pasiek, ceny i spożycie miodu. Przez ostatnie 15 lat spożycie wzrosło niemal dwukrotnie. Coraz więcej jest także pszczelarzy amatorów, którzy wytwarzają miód na własne potrzeby.

O kwestii miodu agencja informacyjna Newseria rozmawiała z Piotrem Mrówką, głównym specjalistą ds. hodowli pszczół w Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt. Mrówka powiedział: Hodowców pszczół mamy dzisiaj w Polsce dużo więcej niż jeszcze 5 czy 10 lat temu. Jest to związane przede wszystkim z dwoma aspektami. Po pierwsze, pszczołami zajmuje się coraz więcej osób i koniunktura w branży w tym momencie rośnie. Druga sprawa to fakt, że zakup materiału hodowlanego jest w pewien sposób dofinansowywany i to w rezultacie spowodowało wzrost pasiek prowadzących linie hodowlane.

W 2018 r. w Polsce Inspekcja Weterynaryjna naliczyła 1,68 mln rodzin pszczelich, co więcej ilość ta ciągle wzrasta, zreguły o kilka procent rośnie. Trend cały czas jest rosnący. Powstają ule w centrach miast, na dachach budynków, czasem nawet w parkach. W samej Warszawie pszczoły na dachach budynków mają już klikaset uli. 

Jeśli zaś chodzi o spożycie miodu, to w skali kraju nie jest ono wciąż zbyt duże, bo z danych GUS wynika, że jest to ok. 0,03 kg na osobę rocznie, choć stopniowo wzrasta. 

Żakowski do rodziców: nie kupujcie kwiatów na koniec roku, podziękujcie nauczycielom inaczejŻakowski do rodziców: nie kupujcie kwiatów na koniec roku, podziękujcie nauczycielom inaczejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE: 

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News