Polska największa elektrownia słoneczna
pixabay.com. jaidee
Autor Konrad Karpiuk - 10 Stycznia 2021

Energetyczne monstrum na Pomorzu. Największa gigaelektrownia w Europie Wschodniej powstanie w Polsce

Polska mimo energetyki opartej głównie na węglu, radzi sobie całkiem dobrze na tle Europy w kwestii energii odnawialnej. Okazuje się, że zostanie poczyniona kolejna, ważna inwestycja. Na Pomorzu stanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie stanie największa elektrownia fotowoltaiczna w tej części Europy
  • Jak duża będzie nowa eleketrownia
  • Jaka będzie skala jej wpływu na środowisko

Polska z dużym potencjałem odnawialnych źródeł energii

Pod koniec 2020 roku Polska odnotowała prawdziwy rekord, po raz pierwszy udział węgla w produkcji energii spadł poniżej 50 proc. Jak wskazuje portal wysokienapiecie.pl, spory udział miały w tym elektrownie wiatrowe, które osiągnęły moc 5,7 GW.

W 2020 roku udało się odnotować także bardzo wysoki wynik pozyskanej energii z elektrowni fotowoltaicznych. Jak wskazują Polskie Sieci Energetyczne, 12 sierpnia padł rekord produkcji na poziomie 12,3 GWh, a w szczytowym momencie osiągnęły 1609 MW, czyli 71 proc. mocy przerobowej całej polskiej fotowoltaiki. Dlatego też nie powinna dziwić nowa inwestycja na Pomorzu.

W Polsce zostanie zbudowana ogromna elektrownia fotowoltaiczna. Największa Europie Środkowo-Wschodniej

Polska spółka Respect Energy we współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar planuje coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 350 MW. To pozwoli w ciągu 5 lat osiągnąć poziom 1750 MW. Projekt uzyskał wsparcie Urzędu Regulacji Energetyki.

Wiek emerytalny zostanie podwyższony? Prezes ZUS przerywa milczenieWiek emerytalny zostanie podwyższony? Prezes ZUS przerywa milczenieCzytaj dalej

- Joint Venture z Goldbeck Solar to rozwinięcie kolejnego obszaru naszej działalności. W tym roku poza handlem hurtowym na 21 rynkach, przeszliśmy rebranding i z dużym sukcesem zaistnieliśmy na rynku jako Respect Energy. [...] Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej kraju do roku 2050 - mówił Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Farma słoneczna stanie w Zwartowie (woj. pomorskie), na działce wielkości 300 ha. Portalkomunalny.pl porównuje tę powierzchnię z 422 pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi. Szacowana moc instalacji to 203 MW, inwestycja będzie kosztować ok. 200 mln euro.

Elektrownia słoneczna w Zwartowie będzie w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 5 mln ton w ciągu 30 lat i wyprodukować ok. 230 GWh energii w ciągu roku. Pozwoli to zasilić ok. 153 tys. gospodarstw domowych, co wystarczyłoby na miasto wielkości Gdańska.

- W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja [...] Będzie to największa elektrownia w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił dla Newserii Biznes Sebastian Jabłoński.

Budowa zacznie się lada chwila

Z racji na ekologiczne konotacje projektu, inwestor planuje także zagospodarowanie innych miejsc w regionie. Wśród nich jest choćby instalacja pasieki na terenie kompleksu, aby utrzymać biologiczną aktywność okolicy.

Budowa największej elektrowni słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku. Dostawcy będą mogli odebrać wyprodukowaną energię już za rok.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News