Polscy medycy Wielka Brytania zator na granicy
JUSTIN TALLIS/AFP/East News
Autor Konrad Karpiuk - 25 Grudnia 2020

Polscy medycy przyspieszą powrót kierowców. Już polecieli tam samolotem

Polscy medycy przylecieli do Wielkiej Brytanii, będą robić testy na koronawirusa. W ten sposób zostanie przyśpieszony proces powrotu polskich kierowców ciężarówek, którzy utknęli na granicy z Francją. Personel medyczny wysłano na miejsce samolotem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego polscy medycy zostali wysłani do Wielkiej Brytanii
  • Jakie procedury są wyznaczone dla kierowców, którzy utknęli na granicy
  • Co jest przyczyną kryzysu przy granicy

Polscy medycy w Wielkiej Brytanii. Pomogą polskim kierowcom

Polscy medycy wylądowali w czwartek (24 grudnia) na lotnisku Gatwick w stolicy Wielkiej Brytanii. Następnie 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych zostało wysłanych do Dover, gdzie prowadzone są testy kierowców ciężarówek, którzy utknęli na granicy z Francją.

- Z inicjatywy Mateusza Morawieckiego, który jest w kontakcie z prezydentem Francji, premierem Wielkiej Brytanii oraz przewodniczącym RE i przewodniczącą KE, jeszcze dziś poleci do Wielkiej Brytanii grupa polskich medyków. Chcemy zapewnić opiekę dla pracowników polskich firm transportowych [...] Kierowcy muszą bezpiecznie wrócić do naszego kraju - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak zapewniał Müller, wsparcie polskich medyków ma przyśpieszyć testowanie kierowców ciężarówek, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii przez decyzję władz Francji o zamknięciu granic w obawie przed nowym szczepem koronawirusa. Kierowcy będą mogli przekroczyć granicę dopiero, gdy test potwierdzi, że nie są zarażeni.

- Mamy nadzieję, że dzięki zoptymalizowaniu procedur uda się przetestować jak najwięcej osób. Warto podkreślić, że polscy medycy przylecieli pomóc brytyjskim i francuskim kolegom i testują nie tylko polskich kierowców, lecz wszystkich, choć w praktyce wielka liczba tych, którzy tu są, to Polacy - mówił Mateusz Stąsiek, konsul RP w Londynie cytowany przez RMF24.

Zaległy urlop może sprowadzić tarapaty. Kara nawet do 30 tys. zł za zwłokęZaległy urlop może sprowadzić tarapaty. Kara nawet do 30 tys. zł za zwłokęCzytaj dalej

Procedury dla polskich kierowców, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii

Polska ambasada w Londynie wstawiła w mediach społecznościowych wpis z instrukcjami i wyjaśnieniami dotyczących testowania kierowców ciężarówek. Badanie w którym pomogą polscy medycy odbędzie się w szoferce. Testowany nie powinien wychodzić z pojazdu podczas testu (chyba, że służby go o to poproszą).

Uzyskanie negatywnego wyniku testu uprawnia do wyjazdu z Wielkiej Brytanii. Takie osoby powinny się udać w stronę portu lub Eurotunelu. Następnie dokument potwierdzający wykonanie badania trzeba przedstawić francuskiej straży granicznej.

Kierowcy, którzy otrzymają pozytywny wynik testu, zostaną poddani kwarantannie w Wielkiej Brytanii, konkretniej w hotelu Holiday Inn w Rochester. Po potwierdzeniu obecności koronawirusa w organizmie, kierowca powinien udać się na parking hotelowy. Jak wskazuje RMF FM, to firma przewozowa zdecyduje czy odbierze ładunek po kwarantannie czy w trakcie (w drugim przypadku zobowiązuje się zdezynfekować pojazd).

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk rano wraz z wiceministrem Marcinem Przydaczem zebrał Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którym planowano koordynacje działań pomocowych dla polskich kierowców. W Dover pracują także polscy konsulowie oraz ambasador.

Kryzys na granicy Wielkiej Brytanii z Francją

Według informacji brytyjskiego MSZ, kierowcy pojazdów dostawczych, którzy utknęli w kolejce do przekroczenia granicy, nie poniosą kosztów kwarantanny w hotelu. Ponadto same testy również będą darmowe.

Kryzys na granicy Wielkiej Brytanii z Francją to efekt niedzielnej decyzji francuskiego rządu o 48-godzinnym, kompletnym zamknięciu granic. Po upłynięciu tego czasu, do Francji wjechać mogły jedynie osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. W efekcie masa kierowców (w tym z Polaków) utknęła na granicy. Jak podało BBC, w nocy z czwartku na piątek liczba ciężarówek oczekujących w przygranicznym korku zmalała z 6000 do 4000. Przyjazd polskich medyków ma przyśpieszyć proces rozładowania zatoru.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Fatalna wiadomość dla fanów Polsatu. Kanały telewizji znikną z pakietów olbrzymiego operatora
  2. Zwolnienia grupowe na potęgę, dane z urzędów niemal wyciskają łzy. Pod niejednym ugną się nogi
  3. Joe Biden wysłał do Andrzeja Dudy list. Znamy treść korespondencji przyszłego prezydenta USA
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News