Polisa
wikimedia, foma
Autor Komunikaty prasowe - 24 Stycznia 2020

Uśpiona polisa może dotyczyć także ciebie. Razem z nią czekają spore pieniądze

Polisa w stanie uśpienia jest tematem, który od kilku lat przetacza się przez polską politykę. Chodzi tu o polisy mogące przynieść zysk spadkobiercom osoby zmarłej. “Problem z "uśpionymi" polisami polega na tym, że bliscy zmarłego w ogóle nie wiedzą o istnieniu wspomnianych ubezpieczeń” - informuje Fakt.

Polisa czeka w uśpieniu

Polisa uśpiona, czy ukryta przed spadkobiercami to kwestia, której nie kwapią się prędko rozwiązać polscy politycy. Z tego względu Rzecznik Finansowy w maju 2017 r. zaapelował do prezydenta, aby ten rychło zajął się tą sprawą. - Szczególnie, że Kancelaria Prezydenta wcześniej opracowała m.in. inny ważny dla obywateli projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który pomaga w odzyskiwaniu pieniędzy błędnie przelanych na konto odbiorcy - informuje “Fakt”.

Emerytura bez podatku. Jedni dostaną niecałe 200 zł, inni mogą liczyć na tysiąceEmerytura bez podatku. Jedni dostaną niecałe 200 zł, inni mogą liczyć na tysiąceCzytaj dalej

Likwidacja tego problemu byłaby ważna

Duża grupa konsumentów jest prawdopodobnie zainteresowana rozwiązaniem problemu “uśpionych” polis. Wszak stosunkowo często mają miejsce sytuacje, gdy krewni podejrzewają, że zmarły miał jakąś polisę i wówczas muszą kierować zapytania do każdego ubezpieczyciela z osobna.

– Takie zapytania o ubezpieczenie bez podania szczegółów (np. numeru polisy) nie zawsze są mile widziane. Zakłady ubezpieczeń w odpowiedzi czasem powołują się m.in. na konieczność ochrony poufnych informacji i brak odpowiednich przepisów – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, cytowany przez Fakt.

Kancelaria Prezydenta RP wznowiła prace nad ustawą

Wiosną 2019 r. Kancelaria Prezydenta RP ponowiła prace nad ustawą mającą ułatwić wyszukiwanie ubezpieczeń, które należały do zmarłych. Koniec 2020 roku jest datą, kiedy potrzebne rozwiązania mogłyby zostać wprowadzone, jak powiedział Rzecznik Finansowy w wywiadzie. Wówczas może ruszyć rejestr ubezpieczeń, z którego mieliby prawo korzystać krewni zmarłych osób.

Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Skala problemu nie jest zbadana

Nie została jeszcze dokładnie zbadana skala problemu i z tego względu ciężko jest stwierdzić, ilu osobom mogłyby pomóc przepisy, które są projektowane. Według szacunków chodzi o co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie mają pojęcia o możliwości otrzymania świadczenia od ubezpieczyciela.

– Jeżeli propozycja Rzecznika Finansowego zostanie uwzględniona, to zakład ubezpieczeń po uzyskaniu informacji o śmierci posiadacza polisy sam będzie musiał powiadomić wszystkie uprawnione osoby o możliwości otrzymania świadczenia – podsumowuje ekspert, jak cytuje Fakt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News