Fiskus zabierze pieniądze z polisy
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 21 Listopada 2019

Złe wieści dla kierowców. Fiskus położy łapę na lwiej części wypłaty z polisy

Polisa - całość odszkodowania z niej wypłacanego Fiskus zalicza do opodatkowanego przychodu. Jest to decyzja sądu, która oznacza złe wieści dla przedsiębiorców. Odnoszą się one do nowych regulacji, które dotyczą kosztów użytkowania samochodów osobowych.

Polisa i nowe regulacje

Polisa. “Podatnik musi zaliczyć do przychodu całość odszkodowania wypłaconego mu z polisy, nawet jeżeli wcześniej ujął w kosztach tylko trzy czwarte wydatków na naprawy powypadkowe” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, jak podaje portal Money.pl. Wyrok zapadł 19 listopada 2019 roku i jeszcze nie został uprawomocniony.

Zwiastun dla przedsiębiorców

Według informacji “Dziennika Gazeta Prawna”, dla przedsiębiorców oznacza to, w jaką stronę może zostać skierowana linia orzecznicza dotycząca regulacji, które obowiązują od niecałego roku i dotyczą używania aut osobowych. “Te zakładają, że jeżeli samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, czyli zarówno służbowych, jak i prywatnych, to od przychodu nie można potrącić całości wydatków związanych z używaniem auta, a tylko 75 proc.” - informuje portal Money.pl. Podatnicy w takim wypadku będą mogli zawrzeć w kosztach jedynie ¾ kwoty, jaką ponieśli za naprawy powypadkowe. Pojawił się jednak kłopot, co zrobić w sytuacji, kiedy przedsiębiorca dostanie od ubezpieczyciela “odszkodowanie autocasco (AC), które jest związane z naprawami powypadkowymi aut użytkowanych do celów mieszanych”. Może to oznaczać, że sporą częścią polisy podzielimy się z fiskusem.

Przychodem podatnika jest cała otrzymana z polisy kwota

Według organów podatkowych w takim wypadku przychodem podatnika jest cała kwota, jaką otrzymał, nie zaś limit 75 procent, który jest obowiązkiem w sytuacji kosztów napraw powypadkowych. Doradca podatkowy z RSM Poland Katarzyna Sadowska wyjaśniła w wypowiedzi dla “Dziennika Gazeta Prawna”:

Za psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiZa psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiCzytaj dalej

“Wyrok WSA w Gdańsku jest bardzo niekorzystny dla podatników i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla dokonywanych przez nich rozliczeń. Oznacza bowiem, że w przypadku otrzymania wypłaty ubezpieczenia AC z tytułu naprawy samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności mieszanej, przedsiębiorcy będą musieli opodatkować dochód, który uzyskali wyłącznie na papierze” - cytuje Money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy pomysł na sfinansowanie emerytur. Kościołowi się nie spodoba
  2. Poród na autostradzie. 21-latka urodziła dziecko na A4
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Jerzy Owsiak ostrzega. "Sytuacja jest tragiczna"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News