Policja, kontrola, mandaty
Flickr.com/Karolina Kabat/CC2.0
Autor Kasper Starużyk - 30 Października 2020

Policja rusza z wielką akcją. Posypią się mandaty dla kierowców. Wiemy, gdzie drogówka będzie najbardziej aktywna

Kierowco, uważaj na policyjne kontrole. Rusza wielka akcja związana z dniem Wszystkich Świętych. Można dostać mandat, otrzymać punkty karne, stracić dowód rejestracyjny, a nawet prawo jazdy. Uwaga na maseczki!

Od 30 października do 2 listopada potrwa wielka akcja policyjnych patroli. Mundurowi będą sprawdzać jak zachowują się polscy kierowcy. Posypią się mandaty, ale kary mogą być o wiele surowsze. Gdzie możemy spodziewać się patroli?

Policja będzie kontrolować

Największe zagęszczenie policyjnych kontroli będzie przy wyjazdach z miast.

Portal Interia wskazuje, że policjanci będą najbardziej wyczuleni na łamanie ograniczeń prędkości przez kierowców, w szczególności w obszarze zabudowanym. Zgodnie z polskim prawem przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie oznaczonym jako zabudowany skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Z domu mogą wyjść tylko na godzinę. Lockdown, którego się boimy jest już w EuropieZ domu mogą wyjść tylko na godzinę. Lockdown, którego się boimy jest już w EuropieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Pamiętać warto także, że na ulice wyjadą partole zarówno oznakowane, jak i "po cywilnemu" wyposażone w wideorejestratory mierzące prędkość. Na poboczach staną również policjanci z ręcznymi miernikami prędkości, nazywanymi popularnie przez kierowców "suszarkami".

Jak wskazuje Interia, policjanci nie będą jednak zajmowali się jedynie łapaniem tych, którzy jadą zbyt szybko. Drogówka będzie weryfikowała sprawność techniczną pojazdów poruszających się po drogach. Można stracić dowód rejestracyjny, jednak to nie wszystko.

Kierowcy, którzy jeżdżą niesprawnymi pojazdami muszą liczyć się z mandatami w wysokości do 500 zł. – Ponadto będziemy zwracać szczególną uwagę na wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy będą popełniać najbardziej agresywne wykroczenia, powodując tym samym zagrożenie bezpieczeństwa – wskazuje w rozmowie z dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Uwaga na maseczki

Policja przypomina, że cała Polska znajduje się w czerwonej, w której obowiązuje całkowity nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Maseczkę należy zakładać każdorazowo przy wysiadaniu z auta, także na parkingu, podczas tankowania samochodu. Ponadto maseczki obowiązują na chodnikach, w komunikacji miejskiej i dalekobieżnej.

Jak przypomina Interia, w przypadku niezastosowania się do nakazu noszenia maseczki można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Ale to nie wszystko, bo sprawa może zostać skierowana do sądu, który może wymierzyć karę grzywny nawet do 5 tys. złotych. Policja może również o sytuacji poinformować Sanepid, który zgodnie prawem może nałożyć karę administracyjną, której maksymalna wysokość to 30 tys. złotych.

Będzie bezpieczniej?

– Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, to szczególny okres w roku, także pod względem statystyk związanych z bezpieczeństwem na drogach. Dodatkowe patrole na pewno podnoszą poczucie bezpieczeństwa obywateli – skomentował w Interii Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. Dodaje on jednak: – Ale nawet zwiększona liczba służb mundurowych na ulicach nie zwalnia nas z zachowania ostrożności i myślenia. Zwłaszcza, że dobra pogoda sprzyja rozwijaniu większych prędkości przez kierujących pojazdami. W Polsce niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Dlatego wraz z policją apelujemy o rozsądne i ostrożne uczestnictwo w ruchu drogowym – komentuje ekspert w Interii.

– Kierowcy, wiedząc o kontroli zwracają większą uwagę na prędkość z jaką się poruszają. Zależy nam na bezpieczeństwie podróżujących oraz na tym, aby cali i zdrowi dotarli do celu. Chcemy uświadamiać kierowców, że Wszystkich Świętych to czas nie tylko wzmożonych kontroli i większego ruchu na drogach. To także wzrost liczby wypadków, rannych oraz ofiar. Dlatego też wszelkie wyjazdy tego dnia muszą wiązać się ze zwiększoną uważnością, a nie... prędkością – komentuje Magda Zglińska z Neptis, operatora systemu Yanosik.

Andrzej Duda wydał ważne oświadczenie. Posuwa się do odważnego czynu, czeka go kolejne oburzenie Polaków?Andrzej Duda wydał ważne oświadczenie. Posuwa się do odważnego czynu, czeka go kolejne oburzenie Polaków?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych Polek
  2. Europejskie państwo zamyka granice z Polską. Decyzja może utrudnić życie wielu obywatelom
  3. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
  4. Jest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrój
  5. Emerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy grosz
  6. Anna Lewandowska nagle zjawiła się na Strajku Kobiet. Jedna rzecz zaskoczyła tysiące Polaków
  7. Polacy nie dowierzają poznając zjawiskowy przepis na kotlety po mediolańsku. Od schabowych są stukrotnie delikatniejsze

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News