Policja mówi, co z mandatami w sylwestra. Czego mogą spodziewać się Polacy?
pixabay, AndrzejRembowski
Autor Kamila Jeziorska - 30 Grudnia 2020

Policja odkrywa karty przed Sylwestrem, napięcie rośnie. Wiadomo już, czy będą łapać osoby wracające do domu

Przedsylwestrowa atmosfera sięga zenitu, jednakże w tym roku wszyscy czekają z zapartym tchem nie na fajerwerki, a na zakaz poruszania się. Policja w tym roku będzie miała ręce pełne roboty i nie tylko ze względu na pijanych uczestników zabaw sylwestrowych, zakłócanie porządku czy picie w miejscach publicznych. Tegoroczny Sylwester będzie wyjątkowy przede wszystkim z powodu zakazu poruszania, wokół którego rodzą się kontrowersje i wątpliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co w Sylwestra zrobi policja
  • Czy będą wystawiane mandaty za poruszanie się
  • Jak do sprawy podchodzą rządzący

Policja sypnie mandatami

Finałowe odliczanie do zabawy sylwestrowej pora zacząć, a rok 2020 wciąż nie przestaje nas zaskakiwać. Co więcej, ostatnie godziny feralnego roku spędzimy w niepewności dotyczącej przemieszczania się. Zatem spróbujmy wyjaśnić, jest zakaz przemieszczania się czy go nie ma? Czy policja sypnie tego dnia mandatami?

Policja każdego roku w Sylwestra ma pracy po przysłowiową kokardkę - bawiący się 31 grudnia zazwyczaj dopuszczają się prowadzenia pojazdów po alkoholu, picia w miejscu publicznym, zakłócania ciszy nocnej i wielu innych wykroczeń. W tym roku rządzący w godzinach 19:00 - 6:00 ustanowili zakaz przemieszczania się, a policja ma wyciągać konsekwencje wobec niesubordynowanych obywateli.

Wokół zakazu przemieszczania się rosną ogromne kontrowersje, bowiem o nim rządzący mówili od dłuższego czasu, żeby następnie na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że jest jedynie zalecenie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to ów zakaz został wpisany do przyjętego rozporządzenia, a policja już staje do boju z łamiącymi przepis.

- Myślę, że najlepiej przywołać sytuację z wiosny - wiosną były wdrożone podobne ograniczenia i nikt nie miał wątpliwości, że one powinny być przestrzegane. To nie tylko apel do zdrowego rozsądku, to apel, by przypomnieć sobie, jak wszyscy przestrzegaliśmy przepisów i jak szybko dzięki temu mogliśmy osiągnąć niezłe rezultaty - powiedział na konferencji cytowany przez Radio Zet.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w góręNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w góręCzytaj dalej

Stanowisko premiera potwierdził Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. W swoich słowach zaznaczył także, że przepisy nie są wycelowane w obywateli, a w wirusa i kwestię tego, żeby jak najszybciej go zwalczyć.

Policja zdecyduje

- O wyniku interwencji będzie decydował policyjny patrol i to policyjny patrol oceni, czy te działania są zgodne z przepisem, czy nie. A przede wszystkim policja tego dnia, jak zawsze w sylwestra, a może teraz szczególniej, będzie kontrolowała trzeźwość kierowców, będzie także reagowała na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, tak jak co roku - dodał wiceszef MSWiA. Potwierdził także, że przepis o zakazie przemieszczania się będzie przez policję egzekwowany.

Policja także zabrała głos w sprawie zakazu przemieszczania się. - Uprzejmie przypominam, że zgodnie z orzecznictwem sądowym odnoszącym się do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej i ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie może służyć dokonywaniu przez organ wykładni prawa (m.in. wyrok NSA sygn. I OSK 8/11). Policja nie jest instytucją ani powołaną, ani uprawnioną do udzielania wiążącej interpretacji przepisów, czy informacji o obowiązujących regulacjach prawnych - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet asp. szt. Wioletta Szubska.

- Obecnie poruszone przez Pana kwestie reguluje dość szczegółowo Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane na podstawie art. 46a i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - dodaje.

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra obejmuje kilka wyjątków i nie będzie obejmował osób wykonujących czynności służbowe oraz tych, którzy zaspokajają rzeczy niezbędne do życia codziennego.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Młodzi rodzice na haczyku prawa. Urzędnik ma prawo wybrać imię dla dziecka za ciebie
  2. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News