policja
Pixabay/pasja1000
Autor Komunikaty prasowe - 30 Listopada 2019

Przydrożny ekran będzie sprawdzał twój samochód. Policja ma sposób na poprawę bezpieczeństwa na drodze

Policja zdecydowała się na nowatorski krok. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do namierzania kierowców w Polsce.

Policja wykorzystuje sztuczną inteligencję

Policja podjęła nowatorskie działanie i zaczęła namierzać kierowców przy pomocy sztucznej inteligencji, która potrafi zidentyfikować niesprawne samochody. Jak wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego, największą plagą polskich dróg jest słabe oświetlenie samochodów. Według ekspertów ITS problem ten występuje zwłaszcza jesienią, kiedy to niezbyt dobra jakość i złe ustawienie świateł stanowią przyczynę 12-krotnie większego ryzyka wypadku z udziałem pieszego w terenie zabudowanym, gdy zapada zmrok. Dane policji potwierdzają związek między szybszym zapadaniem ciemności a wypadkami.

“Statystyka wypadków, które mają miejsce w nocy nie pozostawia złudzeń. W 2018 r., podobnie jak w poprzednich latach, na nieoświetlonych drogach odnotowaliśmy najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Dla porównania w ciągu dnia, w co czternastym. Warto dodać, że blisko połowa tych zdarzeń miała miejsce na przejściach dla pieszych – ta informacja jest skierowana nie tylko do kierowców ale też i do pieszych, którzy muszą upewnić się, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę” – powiedział dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, cytowany przez Auto.dziennik.pl.

Ile można dorobić do emerytury od 1 grudnia 2019? Trzeba znać te kwoty, żeby nie stracić pieniędzyIle można dorobić do emerytury od 1 grudnia 2019? Trzeba znać te kwoty, żeby nie stracić pieniędzyCzytaj dalej

Interesujący eksperyment

Przedstawiciele firmy Screen Network wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komedy Głównej Policji, przy okazji akcji "Twoje Światła, Nasze Bezpieczeństwo" zdecydowali się przeprowadzić ciekawy eksperyment.

“Poza kampanią prowadzoną na 20 tys. ekranów w najróżniejszych miejscach w kraju postanowiliśmy przeprowadzić akcję specjalną z wykorzystaniem technologii Image Recogniton. Wybraliśmy do niej ekran o powierzchni 165 m2 położony na fasadzie centrum handlowego Plac Unii City Shopping w Warszawie. Z uwagi na swoje położenie jest widoczny z prawie 500 m" – powiedział portalowi Dziennik.pl Damian Rezner, dyrektor ds. innowacji Screen Network.

Aplikacja aktywnie rozpoznaje auta

W ten sposób kierowcy jadący ulicą Puławską będą mieli możliwość zobaczenia na wielkim ekranie komunikatów typu: "Kierowco białego Mercedesa masz niesprawne lewe światło". Informacje te odnoszą się do samochodów, które zostaną namierzone w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki temu, że ekran został wyposażony w sensory, które dzięki aplikacji opierającej swoje działanie na sztucznej inteligencji, mają możliwość aktywnego rozpoznawania aut oraz ich klasyfikowania. Algorytm został wytrenowany tak, żeby rozpoznawać kolory obiektów, które nadjeżdżają, ich znaczka na masce, a także jasności w strefie świateł. Na tym polega klasyfikacja samochodów.

“Aplikację dostarczyła firma Veturai specjalizującą się w rozwiązania opartych o deep learing i computer vision. Rozwiązanie jest w pełni zanonimizowane w celu skutecznej ochrony praw osób, których dane dotyczą. Cechy charakterystyczne pojazdów są chronione poprzez zamazywanie newralgicznych elementów przez sensory, a obraz rejestrowany jest wyłącznie w czasie rzeczywistym. Nagrania nie są utrwalane, zaś software w czasie rzeczywistym dokonuje wyboru, jaką wersję kreacji zastosować – zaznaczył Rezner.

Każdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekKażdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekCzytaj dalej

Wykrywanie rozmowy przez telefon

Dyrektor powiedział, że algorytm może zostać również przystosowany do wykrywania, czy kierowca rozmawia przez telefon podczas jazdy lub nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. “Jednak do kabin z założenia nie zaglądamy. Naszym celem jest przede wszystkim edukacja. Nie chcemy aby wykorzystywane przez nas rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji wchodziły w prywatną strefę kierowców. Od pilnowania przestrzegania prawa są odpowiednie służby” – podkreślił Rezner.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mało kto wiedział, że Jan Paweł II zawitał w nocnym klubie. Historia powala
  2. Chciał tylko kupić jednego kurczaka. Odjęło mu mowę, gdy zrozumiał, co się stało
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News