policja żywieniowa
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 03.11.2019. n/z Sklep nocny.
Autor Komunikaty prasowe - 25 Stycznia 2020

Minister rolnictwa bierze się za napoje wyskokowe. Będzie sprawdzał woltaż i powoła specjalne służby

Ministerstwo rolnictwa powoła tzw. "policję żywnościową". Będzie ona badać zawartość masła w maśle lub alkoholu w wysokoprocentowego w wódce — donosi dziennik "Fakt". Reforma tego typu kontroli ma objąć wszystkie dotychczasowe służby, które zajmowały się do tej pory weryfikacją jakości produktów. 

Policja żywnościowa nałoży karę

Policja żywnościowa odebrałaby kompetencje w tej kwestii Sanepidowi oraz Inspekcji Handlowej. – Już od dawna chcieliśmy połączyć kilka urzędów w jeden, bo wprowadzona wiele lat temu ustawa była zwyczajnie głupia – mówi dziennikowi "Fakt" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i wyjaśnia: jeden urząd mógł kontrolować przetwórcę i hurtownie, ale nie mógł wejść do sklepu i sprawdzić, czy towar jest dobrze oznaczony, np. czy butelka z napisem "wódka" naprawdę ją zawiera.

W przypadku braku odpowiedniej jakości nowo powstały organ, mógłby wycofać produkt ze sprzedaży. Będzie on mógł też w końcu kontrolować sklepy, a donosy na złą jakość produktu będzie mógł złożyć każdy. Będą też przewidziane odpowiednie kary finansowe dla producentów oszukujących na jakości.

Być może coraz częstsze sytuacje, w których mamy do czynienia z niską zawartością mięsa w mięsie skłaniają Ministerstwo Rolnictwa do tego, by powołać odpowiedni organ, który zajmowałby się wyłącznie weryfikowaniem jakości produktów. Pomysł ten nie jest jednak niczym nowym i podobne organy funkcjonują już w Danii i Holandii.

Konkubinat lepszy niż małżeństwo? Jeśli chodzi o pieniądze to tak, można płacić niższe składkiKonkubinat lepszy niż małżeństwo? Jeśli chodzi o pieniądze to tak, można płacić niższe składkiCzytaj dalej

Ustawa trafi do Senatu

W czwartek Sejm miał uchwalić nowelizację ustawy, która pozwoliłaby na podążenie w kierunku skupienia kompetencji kontroli żywności w ramach jednego organu.

Teraz to Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie kontrolowała żywność zarówno na etapie produkcji i przetwarzania, jak i dystrybucji. Powierzenie kontroli jednemu organowi - IJHARS - ma pozwolić na szybsze reagowanie i ma się przyczynić do szybszego eliminowania produktów niespełniających norm.

Wzmocnienie roli nadzorczej Głównego Inspektora Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych pozwoli na to, by to on wydawał wytyczne i polecenia wojewódzkim inspektorom Inspekcji, a także będzie miał możliwość, a także miał możliwość wystąpienia do wojewody o odwołanie wojewódzkiego inspektora IJHARS.

Absurdalny list od ZUS. Zakład zażądał zwrotu 1 groszaAbsurdalny list od ZUS. Zakład zażądał zwrotu 1 groszaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starasz się o prawo jazdy? Przedstawiamy choroby, które mogą uniemożliwić jego otrzymanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News