Policja proponuje dozór elektroniczny osób objętych kwarantanną domową
Facebook/Polska Policja
Autor Maria Glinka - 17 Marca 2020

Osoby w kwarantannie będą traktowane jak przestępcy. Policja chce nałożyć na nich dozór elektroniczny

Policja proponuje wdrożenie wzmożonej kontroli osób, które zostały objęte kwarantanną domową. Dozór elektroniczny miałby zdyscyplinować obywateli odesłanych na przymusową izolację, których w najbliższych dniach będzie coraz więcej.

Policja będzie miała coraz więcej pracy

Policja informuje, że średnio co drugi Polak przebywający na kwarantannie narusza zakaz wychodzenia z domu – wyrzuca śmieci, sprawdza skrzynkę pocztową czy wyprowadza psa. Kontrola takich zachowań już teraz jest trudna, a sytuacja znacznie się pogorszy, kiedy do kraju powrócą obywatele zza granicy.

To już oficjalne, podjęto nagłą decyzję. Teraz kwota raty waszych kredytów będzie zupełnie innaTo już oficjalne, podjęto nagłą decyzję. Teraz kwota raty waszych kredytów będzie zupełnie innaCzytaj dalej

Obecnie na kwarantannie domowej przebywa 10 tys. osób, z czego 700 tylko na Śląsku – podaje ministerstwo zdrowia. Zdaniem rządu liczba ta wzrośnie do nawet 100 tys., przede wszystkim w związku z powrotem Polaków z Wielkiej Brytanii.

Niezbędna kontrola

Nadzór osób objętych kwarantanną należy do zadań dzielnicowych i prewencji. W związku z rosnącą liczbą obywateli wysłanych na przymusową izolację policjanci zrezygnowali z wielu szkoleń i narad. Wobec braku personelu niektóre posterunki proszą policjantów z komendy wojewódzkiej o pomoc w monitorowaniu zachowań obywateli.

Jest błąd w twoim zeznaniu e-PIT. Będziesz miał problem z ulgą na dzieciJest błąd w twoim zeznaniu e-PIT. Będziesz miał problem z ulgą na dzieciCzytaj dalej

Policja w Polsce liczy 90 tys. pracowników – zdecydowanie za mało, żeby kontrolować prawidłowe odbycie kwarantanny. Dlatego funkcjonariusze wyszli z propozycją, aby obywateli powracających do kraju wyposażyć w obrączki elektroniczne. Takie same noszą osoby skazane za lżejsze przestępstwa oraz chorzy wymagający szczególnej opieki z powodu m.in. alzheimera, które dzięki takiej obrączce łatwiej zlokalizować – pisze Rzeczpospolita.

Podobne rozwiązanie zaproponowali także włoscy lekarze, którzy uważają, że jest to jedyny skuteczny sposób przeprowadzenia kordonu sanitarnego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. SE: poseł PiS zrobił imprezę na 200 osób mimo wprowadzonych zakazów. Jeden z gości później widział się z prezydentem

Trudne przedsięwzięcie

W celu wdrożenia nowego rozwiązania są potrzebni ludzie, samochody i sprzęt serwisowy, który odpowiadałby za kalibrowanie urządzeń. Zdaniem gen. Nasiłowskiego będzie to przedsięwzięcie trudne do zrealizowania, ale możliwe. Wtóruje mu Marek Biernacki, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który twierdzi, że „ten system byłby bardzo szczelny” i rząd powinien go wypróbować.

Co więcej, zdaniem Biernackiego, w weryfikację osób przebywających na kwarantannie należy zaangażować strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest ich bardzo dużo, więc mogliby w znaczącym stopniu „odciążyć policjantów, których już teraz brakuje” – twierdzi poseł.

Wiarygodne rozwiązanie?

Wątpliwości budzi skuteczność monitorowania obywateli przebywających na kwarantannie domowej. Obrączki elektryczne nie są w stanie w stu procentach potwierdzić, że osoba przez cały czas przebywa w domu, ponieważ „może stwierdzić, że była np. pod prysznicem, gdy w rzeczywistości udała się do sklepu” – tłumaczy jeden z policjantów.

Mimo tego funkcjonariusze nadal stoją na stanowisku, że byłoby to rozsądne rozwiązanie. Nawet jeśli wiązałoby się to z zaufaniem, którym trzeba by było obdarzyć obywateli i liczeniem na ich odpowiedzialność i prawdomówność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzienia
  2. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Połączenia wewnątrz Polski zawieszone. Samoloty nie polecą, premier podjął decyzję
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News