Policja i wojsko będą pilnować skrzynek pocztowych podczas wyborów
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 8 Kwietnia 2020

Policja i wojsko będą pilnować waszych skrzynek na listy. Wiadomo kiedy i czemu

Policja i wojsko będą ochraniać skrzynki pocztowe w dniu wyborów prezydenckich – informuje Onet.pl. Wiele wskazuje na to, że właśnie drogą korespondencyjną wybierzemy w maju głowę państwa.

Policja i wojsko przypilnują skrzynek

Policja i wojsko będą pilnować skrzynek pocztowych podczas korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich – dowiaduje się Onet.pl.

Dziennikarze portalu Andrzej Stankiewicz i Kamil Dziubka przeanalizowali przegłosowaną w poniedziałek przez Sejm ustawę o głosowaniu korespondencyjnym, podkreślając, że jest w niej wiele luk.

Pewne jest, że odpowiedzialność za organizację głosowania spadnie na Pocztę Polską i jej nowego prezesa Tomasz Zdzikota (do niedawna wiceministra obrony narodowej), zaś ze strony rządu całą operację nadzorował będzie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Kierowcy podjeżdżając od dziś na stację benzynową mogą nie wierzyć własnym oczom. Podobnych cen nie było od latKierowcy podjeżdżając od dziś na stację benzynową mogą nie wierzyć własnym oczom. Podobnych cen nie było od latCzytaj dalej

- Ma być tak: na tydzień przed wyborami listonosze zaczną wrzucać do naszych skrzynek pakiety wyborcze. W pakiecie będzie karta do głosowania, koperta zwrotna, instrukcja i oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W dniu wyborów, swój głos włożony do koperty wraz z oświadczeniem będziemy mogli wrzucić do specjalnej skrzynki na terenie gminy, w której mieszkamy. Poczta ma je opróżniać tak, by najpóźniej trzy godziny po zakończeniu głosowania karty trafiły do gminnej komisji wyborczej. A komisja policzy głosy i ustali wyniki na swoim terenie – pisze Onet.pl.

Tyle teoria. Dziennikarze i politycy opozycji wskazują jednak, że przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych wcale nie musi być takie proste.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Jakimowicz odpowiedział kobiecie słowami, których nie da się cytować. Ujawnił korespondencję

Kłopoty z głosowaniem

Jednym z kluczowym problemów jest kwestia weryfikacji tożsamości głosujących. Może się zdarzyć bowiem tak, że pakiet wyborczy zostanie wyjęty ze skrzynki przez niepowołaną osobę, która wypełni go i wyśle za adrestata.

— To mało realne. Taki człowiek musiałby znać nie tylko imię i nazwisko, ale też PESEL adresata. A nawet jeśli zna i wypełni kartę, to popełni przestępstwo zagrożone karą więzienia. Nie sądzę, żeby było wielu chętnych — mówi w rozmowie z portalem polityk partii rządzącej.

Prezydent z ważnym apelem do Polaków. Jedna rzecz może uratować nasze finanse i pomóc przetrwać kryzysPrezydent z ważnym apelem do Polaków. Jedna rzecz może uratować nasze finanse i pomóc przetrwać kryzysCzytaj dalej

Problemowych kwestii jest jednak więcej. Dziennikarze i opozycja zwracają uwagę, że oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu ma być odesłane w tej samej kopercie co karta wyborcza ze wskazanym kandydatem. Przeciwnicy ustawy podkreślają, że przeczy to tajności głosowania.

PiS z kolei podkreśla, że karta wyborcza będzie mieć osobną kopertę, której komisja nie będzie mogła otworzyć przed wrzuceniem do urny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co z maturami 2020? Licealista pozwał Ministerstwo Edukacji Narodowej
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polski przewoźnik zwolnił wszystkich pracowników. Gigantyczny kryzys, bolesny cios
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News