Coraz mniej osób chce pracować w policji
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

Olbrzymie problemy w policji. Mundurowi nie chcą już służyć

Polska policja zmaga się z dużymi problemami kadrowymi. Coraz mniej osób zgłasza się służby - informuje Onet. Największy deficytu funkcjonariuszy jest w Warszawie.

Policja przechodzi modernizację

Polska policja przechodzi modernizację. Zmiany dotyczą zarówno infrastruktury, jak i sprzętu. Państwo inwestuje w rozwój i unowocześnienie służb bardzo duże środki finansowe. Udało się zbudować nowe policyjne obiekty i wyremontować starsze. Oprócz tego zakupiono nowe samochody, bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt informatyczny i łącznościowy, uzbrojenie i wyposażenie osobiste. Dużo mówiło się też o zakupie helikopterów Black Hawk.

Policja ma problemy kadrowe

Pomimo rosnących nakładów finansowych przeznaczanych przez państwo na służby, policja zmaga się z dużym problemem - niedoborami kadrowymi. Aktualnie w całym kraju jest do obsadzenia 6 tys. wakatów. Tylko w 2019 roku ze służby policyjnej zrezygnowało 3,2 tys. funkcjonariuszy. Z kolei przyjętych zostało tylko niecałe 2 tysiące. Jak się okazuje, największy problem dotyczy Warszawy - tylko w stolicy brakuje ok. 1000 policjantów.

W rozmowie z Onetem gen. Adam Rapacki, były wiceszef MSWiA i twórca Centralnego Biura Śledczego stwierdził, że problemem są nieatrakcyjne zarobki funkcjonariuszy w dużych miejscowościach.

- Ten problem dotyczy przede wszystkim dużych aglomeracji. Dlaczego? Bo policjanci dostają tam dokładnie takie same pieniądze, jak ci w mniejszych miastach. Te wynagrodzenia są spłaszczone i nie ma tu żadnego zróżnicowania. No więc o ile obecne pensje mogą być atrakcyjne dla funkcjonariuszy na Podlasiu, czy Podkarpaciu, o tyle w Warszawie, czy Krakowie, już niekoniecznie – powiedział w rozmowie z Onetem gen. Adam Rapacki.

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówMożesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówCzytaj dalej

Policja strajkowała w zeszłym roku

W zeszłym roku policjanci przeprowadzili wielki strajk. Protestowali od lipca praktycznie do Święta Niepodległości. W ramach protestu masowo brali zwolnienia L4, co sprawiło, że nie było wiadomo, czy Marsz Niepodległości zostanie odpowiednio zabezpieczony. Ostatecznie, po negocjacjach udało im się wywalczyć podwyżki w 2019 i 2020 roku, a także pełnopłatne nadgodziny. Jednak jak się okazuje, nie poprawiło to sytuacji kadrowej policji.

Rafał Jankowski, szef policyjnych związków zawodowych uważa, że obecny system rekrutacji nie działa zachęcająco na młodych ludzi. - Obecny tryb naboru działa odstraszająco. Młody człowiek marzy o pracy np. w wydziale kryminalnym, a słyszy, że po szkole najpierw pójdzie patrolować ulice. Sami stawiamy bariery. Dziś dla wszystkich wymogi są takie same. A policja powinna stawiać na specjalizację. Czy np. w wydziałach dochodzeniowo-śledczych lub cyberprzestępczości potrzebni nam są dobrzy prawnicy i informatycy czy sprinterzy, którzy pokonają tor przeszkód w minutę i 30 sekund? – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jankowski.

Jankowski chciałby, aby przestarzały proces rekrutacji w policji się zmienił, a także by wykorzystywano u funkcjonariuszy to, co w nich najlepsze. - Jeżeli ktoś chce być żołnierzem, to wie, czy chce jeździć czołgiem, czy pływać okrętem, i tam idzie. Tak powinno być z policją. Trzeba wykorzystać naturalne predyspozycje, pasje i wiedzę - dodał na koniec.

Kaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieKaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News