Polacy z coraz niższą średnią długością życia
picryl.com
Autor Przemysław Terlecki - 1 Sierpnia 2019

Średnia długość życia Polaków spada. GUS alarmuje ws. "nadumieralności"

Polacy mają problem nie tylko z mniejszą liczbą urodzeń, ale także spadkiem średniej długości życia. Jak alarmuje GUS, dużym problemem "nadumieralność". Ta szczególnie groźna jest wśród mężczyzn.

Polacy notują wzrost trwania życia w dłuższej perspektywie, ale jak donosi Główny Urząd Statystyczny, w ostatnim czasie średnia długość życia Polaków spadła. Obecnie, jak podaje portal 300gospodarka, mężczyźni żyją średnio 73,8 lat, a kobiety 81,7 lat. To wzrost względem 1990 roku - mężczyźni żyją dłużej o 7,6 lat, a kobiety o 6,5 roku.

Jednakże w ostatnich latach średnia długość życia powoli spada. W 2017 roku i 2018 roku średnia długość życia była krótsza od tej zanotowanej w 2016 roku. Mowa o 0,1 mniej w wypadku mężczyzn i 0,3 w przypadku kobiet. Żeby tego było mało, jak podał GUS, na tle czołówki europejskiej przeciętna długość życia Polaka wciąż wypada blado.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Polacy żyją znacznie krócej niż osoby z czołówki europejskiej

Co więcej, jak podaje GUS, w krajach, które mają problem z niską średnią długością życia, różnica między przeciętnymi latami przeżywanymi przez mężczyzn i kobiety jest dość spora: "Znamiennym jest fakt, że w krajach, w których długość trwania życia jest stosunkowo niska, różnica między trwaniem życia mężczyzn i kobiet – poza nielicznymi wyjątkami – jest bardzo duża".

W naszym kraju, podobnie jak w innych krajach Starego Kontynentu, wciąż jest problem z nadumieralnością mężczyzn. Niestety, w Polsce skala zjawiska jest znacznie większa niż w innych krajach Europy. Co takiego masowo uśmierca Polaków? Trzema najczęściej podawanymi przyczynami zgonu są choroby układu krążenia, nowotwory i choroby układu oddechowego. Tylko w 2017 roku stanowiły 73% wszystkich zgonów.

Mimo iż w latach 90. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała (w 1991 r. – 9,2 lat; w 2001 – 8,2), pierwsza dekada XXI wieku przyniosła wzrost tej wartości do 8,7 (w latach 2006-2008). Do 2013 r. spadła ona do poziomu 8,0. Od tego czasu utrzymuje się ona na zbliżonym poziomie, w 2018 r. wyniosła 7,9 lat (...) Współczynnik zgonów z powodu chorób układu krążenia wśród mężczyzn w wieku poniżej 45 lat jest prawie trzy razy wyższy niż wśród kobiet w tym wieku. Relacja ta jest silniejsza w grupie osób w wieku 45-59 lat (3,5 razy wyższa umieralność wśród mężczyzn), przy czym wartość tego współczynnika jest kilkanaście razy wyższa niż wśród osób młodszych - podaje GUS.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News