Czego najbardziej obawiają się Polacy?
eastnews
Autor Radosław Święcki - 30 Października 2020

Wyniki badań mówią jasno, najczęściej boimy się o dwie rzeczy. Czy się zgadzasz?

Badanie Deloitte Global State of the Consumer Tracker jasno dowodzi, że Polacy najbardziej obawiają się o zdrowie, a także stan swoich finansów. Obawy te przekładają się na postawy konsumenckie.

Czego obawiają się Polacy?

Polacy, jak pokazuje badanie Deloitte Global State of the Consumer Tracker najbardziej obawiają się o zdrowie, co szczególnie nie dziwi w okresie pandemii. Ale niepokoi nas również stan naszych finansów, co przekłada się na postawy konsumenckie.

- Od końca sierpnia do 36 proc., a więc o 4 pp. spadła liczba klientów sklepów, którzy deklarują, że kupują więcej niż są w stanie zużyć na bieżąco. Ten spadek jest jeszcze większy w porównaniu z pierwszą połową czerwca, kiedy aż 44 proc. z nas przyznawało, że kupuje więcej niż w danej chwili potrzebuje – komentuje cytowany przez portal Strefabiznesu.pl Michał Tokarski z Deloitte Polska.

GW: Niewiarygodne zachowanie NFZ wobec chorych na Covid-19. Fundusz popisał się niebywałą chytrościąGW: Niewiarygodne zachowanie NFZ wobec chorych na Covid-19. Fundusz popisał się niebywałą chytrościąCzytaj dalej

Ekspert podkreśla, że Polacy są pod względem robienia zakupowych zapasów na pierwszym miejscu w Europie, ex aequo z Brytyjczykami.

- Wśród europejskich konsumentów, którzy szukają najkorzystniejszych okazji zakupowych także dominują Polacy, choć dołączyli do nas Niemcy. Na dobre ceny poluje w tych krajach po 45 proc. klientów – wyjaśnia Tokarski.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Mniej wydajemy na jedzenie

Deloitte, jak podaje Strefabiznesu.pl zwraca również uwagę, że wśród polskich konsumentów spada poziom planowanych wydatków na żywność. Jeszcze pół roku temu blisko co trzeci respondent deklarował, że w ciągu najbliższych tygodni planuje więcej wydać na jedzenie. Przed miesiącem takie deklaracje składało 26 proc. ankietowanych, a obecnie niespełna jedna czwarta Polaków.

– Jedzenie pozostaje też tą kategorią zakupową, którą Polacy najchętniej kupują w sklepach stacjonarnych. Takie odpowiedzi dostaliśmy od 90 proc. naszych ankietowanych. Wśród 19 badanych przez nas krajów bardziej od nas przekonani do zakupów żywności offline i bardziej sceptyczni wobec jej zakupów online są Niemcy– komentuje Kamil Kucharczyk z Deloitte.

Dwa banki zapowiedziały na weekend przerwy techniczne. Jeden z nich jest olbrzymi, lepiej przygotuj gotówkęDwa banki zapowiedziały na weekend przerwy techniczne. Jeden z nich jest olbrzymi, lepiej przygotuj gotówkęCzytaj dalej

Z badania wynika, że na mniej więcej stałym poziomie utrzymuje się liczba osób najchętniej kupujących lokalne marki. Taką deklarację złożyło 49 proc. ankietowanych. Dokonując wyboru sklepu w którym robimy zakupy niespecjalnie bierzemy pod uwagę to, czy jest on społecznie odpowiedzialny.

– Od marek, które odpowiedzialnie zareagowały na pandemię chętniej kupuje dziś tylko 35 proc. zapytanych Polaków. Na początku lipca było to aż 44 proc. respondentów – tłumaczy Michał Tokarski.

Podzielacie obawy większości Polaków odnośnie stanu zdrowia, a także stanu swoich finansów?

Kolejna pilna decyzja Morawieckiego po zamknięciu cmentarzy. Tysiące Polaków wstrzymały oddechKolejna pilna decyzja Morawieckiego po zamknięciu cmentarzy. Tysiące Polaków wstrzymały oddechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  2. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać
  3. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
  4. Jest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrój
  5. Emerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy grosz
  6. Piotr Żyła zadał ważne pytanie prezydentowi Dudzie. Nad tą sprawą zastanawiają się miliony Polaków (FOTO)
  7. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
Co za gest, Biedronka zaskoczyła w niebywały sposób. Na decyzji sieciówki skorzystamy wszyscyCo za gest, Biedronka zaskoczyła w niebywały sposób. Na decyzji sieciówki skorzystamy wszyscyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News