Polacy donoszą do sanepidu
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 23 Sierpnia 2020

Polacy donoszą na siebie nawzajem. Dziesiątki telefonów dziennie

Polacy mają różne podejścia do pandemii, jedni ją bagatelizują, inni podchodzą do niej znacznie poważniej. Widać to po ilości zgłoszeń o naruszeniu reżimu sanitarnego, które masowo trafiają do sanepidu.

Polacy donoszą do sanepidu

Polacy nie obawiają się zgłaszać naruszeń reżimu epidemicznego do sanepidu. Inspektorzy sanitarni przyznają, że dawno nie mieli tyle pracy, kolejne zgłoszenie masowo napływają do stacji epidemiologicznych. W zależności od powiatu ilość zgłoszeń oscyluje w granicach kilku, lub nawet kilkudziesięciu dziennie. Niestety, brakuje statystyk w ujęciu krajowym, bo taka ewidencja nie jest prowadzona.

W rozmowie z portalem money.pl inspektor sanitarna z Wrocławia zrelacjonowała, że większość zgłoszeń dotyczy sklepów i odmowy założenia maseczki przez klientów oraz wszelkiego rodzaju lokali usługowych, w których ktoś nie zasłania ust i nosa bądź nie trzyma dystansu (u fryzjera, czy nawet na poczcie). Jedna ze skarg dotyczyła także braku kontroli przez MPK ilości osób w tramwajach i autobusach. Podobne sytuacje zdarzały się także w innych miastach.

- Skargi odnośnie niezachowania dystansu społecznego albo nienoszenia maseczek m.in. w sklepach spożywczych czy salonach fryzjerskich zdarzają się sporadycznie. Maksymalnie do kilku, kilkunastu w ciągu tygodnia. Wnoszone są również zarzuty dotyczące braku egzekwowania obowiązku dezynfekcji rąk, braku płynu do dezynfekcji, braku rękawiczek jednorazowych czy braku komunikowania klientom o obowiązku zakrywania ust i nosa przed wejściem - mówiła dla money.pl Olga Radkiewicz z sanepidu w Bydgoszczy.

Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasadyPłacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasadyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nie żyje 8-miesięczna Oleńka. Jej serduszko zatrzymało się podczas pobierania krwi, sprawa budzi wiele kontrowersji
2. Polskie media przekazały tragiczną wiadomość. Nie żyje wybitna Polka, tysiące osób w żałobie
3. 30 mężczyzn dokonało gwałtu na 16-letniej dziewczynie. Stali w kolejce przed jej hotelowym pokojem, nikt nie zareagował

Dużo bezzasadnych zgłoszeń

Jak jednak zaznaczają inspektorzy w wywiadach dla money.pl, wiele zgłoszeń jest bezzasadnych. Mimo to nawet jeśli jakieś zgłoszenie brzmi wyjątkowo absurdalnie, inspektorzy mają obowiązek je rozpatrzyć. Wyjątkiem są sytuacje, które przekraczają kompetencje inspektorów, w tych wypadkach pozostaje przekazać sprawę do odpowiednich organów. Jeśli jednak zgłoszenie okaże się zasadne, kara może być naprawdę dotkliwa.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna może nałożyć karę pieniężną w wysokości od 5 000 do 30 000 zł jedynie w stosunku do przedsiębiorcy. Mandat na klientów m.in. sklepów w kwocie do 500 zł mogą nakładać natomiast funkcjonariusze policji - poinformowała Radkiewicz.

WHO podało nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jedna grupa nie powinna ich nosićWHO podało nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jedna grupa nie powinna ich nosićCzytaj dalej

Oprócz tego, Inspektorat Sanitarny nie polega jedynie na zgłoszeniach, również samemu prowadzi kontrole w lokalach usługowych i sklepach. Ponadto sprawdzane są także instytucje publiczne w których również obowiązuje reżim sanitarny. Jak pisze money.pl, sanepid zastrzega, że stara się nie karać właścicieli przedsiębiorstw dopóki nie dochodzi do naprawdę poważnych złamań reżimu sanitarnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemcy pogrążone w żałobie. Uwielbiana gwiazda zmarła w trakcie snu, miała tylko 40 lat
  2. Fatalne wiadomości z Podkarpacia. 18 ofiar, policja pilnie apeluje
  3. Bill Gates ma tym razem wyjątkowo złe wieści. Milioner zasmuci większość osób
  4. Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy
  5. Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacić
  6. Kanapkę z serem popijasz pyszną kawą? Poważny błąd, nigdy więcej tak nie rób

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News